Rize’de kenevirden çevreye dost çanta üretildi

Girişimcilik

Ülkemizde yeni yıl ile birlikte kullanılmaya başlanan plastik poşet uygulamasına vatandaşlarımız alternatif üretmeye devam ediyor. Bu amaçla çevreye dost kenevirden çanta üretildi.

Çevre Kanunu’nda yapılan düzenlemeyle 2019 yılının ilk dakikalarından itibaren tüm Türkiye’de plastik poşetlerden ücret alınmaya başlandı. Yurdumuz insanı hem kesesine dost hem de çevreye dost çantalar üretilmeye başlandı.

Halka bedava dağıtılacak

Rize’nin İyidere ilçesinde Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından plastik poşete alternatif olarak kenevirden bez çanta üretiyor. İyidere Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Muammer Mete, “kenevir hammaddeli bez çanta anti bakteriyeldir, mikrop üretmez, su ve kir tutmaz, hafiftir ve dayanıklıdır. Çantamız doğa dostudur. Kenevir doğal olduğundan çöpe atılsa dahi çevreye kesinlikle hiçbir zararı olmaz.” diye konuştu.

İyidereli kadınlar dokuyor

Kooperatifin dokuma atölyesinde İyidere ilçesinin çalışkan kadınları kenevir ipini dokuyarak bez çanta üretimi yapıyorlar. Dokuma atölyesinde çalışan kadınlar, dokunan torbaları kenevirden yaptıklarını, çevre dostu olduğunu ve doğaya çabucak karışabilme özelliğinin olduğunu söyledi. Çalışan kadınlar, halk arasında kendir diye adlandırılan kenevir ipinin çok eski zamanlardan bu yana kullanılan bir ip türü olduğunu ifade ediyorlar.

Plastik poşetlerden dayanıklı

Kenevir ipinden dokunarak elde edilen bez çantalar plastik poşetlere göre çok dayanıklı olduğu gibi çevreye dost olma özelliği ile dikkat çekiyor. Rize yöresinde yerel adıyla bilinen feretiko bezin ham maddesi kenevir ve pamuktan yapılabiliyor. Kooperatifte üretilen bez torbalar İyidere ilçesi sakinlerine ücretsiz olarak dağıtılacak.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Tags: , , , , , , ,

You May Also Like

Girişimci bayan modern tarım ile marul yetiştiriyor
Avrupa ve Asya kıtalarını ‘HIZLI’ bağlayacak

İdeal Şirket Yolculuğu | Kobi Destek

ROIVA Akademi eğitmenlerinden Hande Demirel'in İdeal Şirket Yolculuğu Kitabı Tüm D&R'larda...

Duyurular