Pazar Araştırması Nedir?

Pazar-arastirmasi-nedir?

“Pazar araştırması nedir, neden önemlidir ve nasıl yapılır?” gibi soruların yanıtlarını bulacağınız yazımızda, pazar araştırmasını ve nasıl yapacağınızı detaylı şekilde anlatıyoruz. İşte bilmeniz gerekenler:

Pazar Araştırması Nedir?

Pazar araştırması, potansiyel müşterileriniz ve rakipleriniz hakkında bilgi toplama ve toplanan bu bilgilerin sonuçlarının değerlendirilmesi sürecidir. Edinilen bilgiler doğrultusunda pazara sunulacak ürün için en doğru stratejiler çizilebilir.

Pazar Araştırması Neden Önemlidir?

Pazar araştırması yalnızca müşteri bazlı yapılmaz. Firmalar ürünlerini sunacakları hedef kitle ve bu hedef kitlenin ihtiyaçları ile ürünlerine geri dönüşleri de incelemektedir. Böylece ürün hedef kitlenin istekleri doğrultusunda geliştirilmekte ve kar artmaktadır. Ayrıca pazar araştırması sayesinde sektördeki gelişmeler de yakalanır. Böylece firmanız da değişimin bir parçası olabilir.

Pazar Araştırması Türleri Nedir?

Pazar araştırma yöntemleri firmanızın içeriğine, sektörüne ve hedef kitleniz ile ilgili saptamak istediğiniz veriye göre değişmektedir. Ancak genel olarak iki araştırma yönteminden bahsedilebilir: Nicel ve Nitel araştırmalar.Nicel araştırmalar, sayısal verileri barındıran ve istatistik verileri ortaya çıkaran araştırmalardır. Telefon, internet veya yüz yüze görüşme, CAPI ve CATI nicel araştırmalardır. Nitel araştırmalarda ise mikro düzeyde çalışmalar gerçekleştirilir. Elde edilen bilgiler genellenemese bile derinlemesine bilgi edinilmesi açısından faydalıdır. Derinlemesine mülakat, davranış araştırmaları, odak grup çalışması ve projektif yöntemler nitel araştırmalardır.

Pazar Araştırması Nasıl Yapılır?

Pazar araştırmasının aşamaları vardır. İlk aşamada araştırmanın sorunu ve hedefleri belirlenir. Böylece araştırmada neyin öğrenilmek istendiği ortaya konur. İkinci aşamada ise sorun göz önünde bulundurularak bir hipotez ortaya atılır. Bir sonraki aşamada ise araştırmanın çerçevesi ve planları oluşturulur. Oluşturulan hipotezlere de bu bağlamda cevap verilmeye çalışılır. Ayrıca pazar araştırmasında kullanılacak araştırma yöntemi de belirlenir. Dördüncü aşamada da belirlenen araştırma yöntemi uygulanır ve araştırma için veri toplanır. Veriler toplandıktan sonra verilerin analizi yapılarak sonuç çıkarılır. Son aşamada ise gerçekleştirilen pazar araştırmasının raporu hazırlanır ve yetkili kişilere raporun sunumu yapılır.

Pazar Araştırmasında Hangi Sorulara Yanıt Bulunur?

Pazar araştırmasına başlamadan önce araştırmada hangi sorulara yanıt aradığınızı belirlemelisiniz. Bu sorular müşteri veya riskleri azaltma odaklı olabilir.
Örneğin;

  • Müşterilerin ihtiyacı ne?
  • Bu ihtiyaçlarının karşılanmasında neleri tercih ediyorlar?
  • Bu ihtiyaçları için ne kadar ödeme yapıyorlar?
  • Gerçek, potansiyel müşterilerim kimler?
  • Pazar büyüklüğüm nedir?
  • Beni müşterilere kimler, nasıl tavsiye edecekler?

Pazar Araştırması İçin Hangi Araçlar Kullanılabilir?

Pazar araştırmasının neden önemli olduğunu ve nasıl yapılacağını yukarıda öğrendiniz. Eğer firmanız için kendiniz bir pazar araştırması yapmak istiyorsanız kullanabileceğiniz birkaç araç var. 

1.Google Insight Databoard

Google’ın çeşitli kaynaklardan elde ettiği bilgileri sizinle paylaşan Google Insight Databoard ile pazar araştırmanıza katkı sağlayabilirsiniz. Elde ettiğiniz bilgiler doğrultusunda karar vermeniz kolaylaşacaktır.

2.SurveyMonkey

Derinlemesine araştırmaların müşterileri anlama noktasında daha fazla fayda sağladığına yukarıda kısaca değinmiştik. SurveyMonkey, sağladığı derinlemesine araştırma ile size müşterilerinizin alışkanlıkları hakkında detaylı bilgi sağlar. 

3.GetSiteControl

Sitenize ziyarette bulunan kişilerin ne kadar sıklıkla sitenize girdikleri, hangi kaynakla sitenizi buldukları gibi soruların yanıtlarını GetSiteControl sayesinde alabilirsiniz.

4.Google Forms

Müşterileriniz hakkında edindiğiniz bilgileri daha düzenli bir şekilde saklamak istiyorsanız Google Forms’un desteğini alabilirsiniz. Ayrıca Google Forms üzerinden müşterileriniz üzerinden nicel ve nitel araştırma yöntemlerini de kullanabilirsiniz.

Pazar araştırması nedir ve nasıl yapılır artık biliyorsunuz. Eğer KOBİ’ler için pazarlama stratejileri hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz de “10 Adımda Kobiler İçin 2020 Yılı İçerik Pazarlaması Stratejileri ve Önerileri” isimli makalemize göz atabilirsiniz.

 

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.