Patent nedir? Ne işe yarar?

Diğer adı buluş belgesi olan patent, insanların her hangi bir alanda geliştirdiği yeni fikir ve yeni buluşu tasdik edildikten sonra buluşu yapan kişiye verilen belgenin adıdır.

Bulmuş olduğu ürününe patent alan şahıs aldığı patent ile bulduğu ürünü üretme, kullanma ve satma hakkını elde etmiş olur.

Patent, bulan kişinin malıdır

Yeni buluşuyla ilgili patenti alan kişi veya kuruluşlar, o patentin sahibi oldukları gibi anlaşılması adına şöyle de denilebilir; ‘patent, alan kişi ve kuruluşların malı ve mülkü’ olmuş sayılır. Patente sahip olan kişi onu satabileceği gibi ipotek altına aldırabilir hatta kendinden sonraki akrabalarına miras bırakabilir.

Buluşların kopyasını veya çalınmasını önler

Bulunmuş olan yenilik patenti alınarak hem ona benzer, taklit veya kopyasının yapılmasının önü kapanmış olur. Hem de buluşun çalınmasını önler. Böylece kötü niyetli kişiler emellerine ulaşamaz. Buluşlar belirli şartları yerine getirdiğinde patent almaya hak kazanır. Bu şartlar ise;

• Buluşun sanayide uygulamaya konulması gerekir.

• Buluşun yeni olması gerekir.

• Buluş sanayideki teknoloji sınırını aşması gerekir.

Bu şartların dışında patent verilen buluşlar çoğu zaman korunamaz. Keşifler, bitki ve hayvan çeşitleri, Matematikte bulunan yeni metotlar, bilgisayar yazılımları, edebiyat, sanat ve bilim ile ilgili bulunan yeni eserlerin yanı sıra ahlaki açıdan uygun olmayan tüm buluşlar patent alınsa bile koruma altına alınamaz.

Ülkemizde Türk Patent ve Marka Kurumu yeni buluşların onayının verildiği kuruluş olarak görev yapmakta olup yeni buluş veya keşifte bulunan kişiler bu kuruma başvuru yapması gerekmektedir.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.