Otomotiv Devi Ford, Journey Holding’i satın aldı

Ford ticari araç üretimi yapan Journey Holding’i satın aldı.

Amerika’nın öncü otomobil firmalarından olan Ford ticari araç üretimi yapan Journey Holding’i aldığını kamuoyuna duyurdu.

Yapmış olduğu yeni yatırımla ticari araç sektöründe de adından söz ettirmeyi düşünen Ford firması, geçtiğimiz aylarda da sürdürülebilir mobiliti için ürün ve servis geliştiren Rivian teknolojik şirketi 500 milyon dolara yatırım yapmıştı.

Amaç satılan araç üretmek

Ford firmasının elektrikli araçlar sorumlu direktörü Ted Cannis, Ford olarak satışı olmayan araçları üretmek yerine insanların satın aldığı araçları üretmeye yöneldiklerini ifade etti. Bu sebeple bazı otomobil modellerinin üretiminde düşüş olabileceğini ve elektrikli otomobil üretimine yoğunlaşmak istediklerini söyledi.

Kar oranını artırmanın yolları araştırılıyor

Edinilen bilgiye göre şirketin 2020 yılı dahil olmak üzere Kuzey Amerika satış çeşitliliğinin 10 da 9’unu kamyon ve ticari araçlar oluşturuyor. Şirketin satış politikası talebin o yönde olması ve otomobillerde karın az olmasından kaynaklanıyor. Önceden alınan Rivian ve Quantum Signal’den sonra Journey Holding’e yatırım yapılması Ford’un katma değeri artırmak istemesinden kaynaklanıyor.

Araç takip yazılımını da geliştirecek

Araç takibi ile ilgili yazılımlar üzerine çalışan Journey Holding’in toplu taşımalar için geliştirdiği araç takip yazılımı bulunuyor. Ford’un taşımacılık alanında teknolojik yenilikleri araştıran birimi olan Smart Mobility biriminin yapılan anlaşma gereği bu teknolojik yazılımı devralarak geliştirmesi hedefleniyor. Anlaşma detayları kamuoyu ile paylaşılmazken Ford bu yatırımdan önce robot teknolojisi ile adından söz ettiren QuantumSignal’i satın almıştı.

Ulaşıma odaklanıp alternatif çözümler üretilecek

Konuyla ilgili konuşan Ford CEO’su Jim Hackett, “insanların ve şehirlerin ihtiyaçlarını giderecek ulaşım hizmetleri ile ilgili bir ekosistem kurmayı düşünüyoruz.” dedi. Şirketin, Journey Holding Corporation satın alması ve Hackett’ın verdiği beyanın paralelinde ulaşım ekosistemi üzerine yoğunlaşacağını gösteriyor. Bundan önce ise Ford, ulaşım teknolojileri alanında çalışma yapan Autonomic ve Transloc girişimlerini satın almıştı.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.