MuhasebeVergi

Muhasebede Tahakkuk Esası

Tahakkuk esası (ilkesi) muhasebe ve vergi alanında çok sık kullanılan önemli bir kavramdır. Peki, nedir tahakkuk esası ve hangi durumlarda uygulanması gerekir? İşte bu soruların yanıtlarını ve çok daha fazlasını bulabileceğiniz detaylar:

Tahakkuk Esası Nedir?

Tahakkuk esası en genel anlamıyla muhasebe kayıtları tutulurken uygulanan bir yöntemdir. Şirketlerin gelir ve giderlerinin aynı anda gerçekleşmiş sayılması ve alakalı dönemin finansal tablolarında yer almasının sağlanması sürecini konu alır. Bu baz alındığında şirketler ya da firmalardaki gelir ve giderlerin miktar ve nitelik olarak kesinleşmiş olması yeterli olacaktır.

Muhasebe sisteminde hesap dönemleri 1 olarak baz alınır. Genel olarak muhasebeler bu süreyi Ocak 1 ile Aralık 31 olarak belirleseler de bu zorunlu değildir. Hesap dönemlerini Maliye Bakanlığı’ndan izin alarak kendi işletme faaliyetlerinize uygun şekilde değiştirebilirsiniz. 1 yıllık süre için belirlenen hesap döneminin 365 günü geçmeyeceğini de unutmamalısınız.

Bu hataları yapmazsanız siz de yemek kartı ile 9.000 tl ye kadar kazanç sağlayabilirsiniz.

sanal-pos-nedir?

Yemek kartı kullanılarak 9.000tl ye kadar kazanç sağlayabileceğini biliyor  muydunuz ?  Daha detaylı bilgi için linke tıkla…


Buraya tıkla

Gelir Tahakkuku ile Gider Tahakkuku Hesapları

Gelir Tahakkuku:

Muhasebe işlemlerinde döneme ait tutarlar dönem sonunda gelir hesaplarına karşılık olarak gelir tahakkuku hesabına borç şeklinde kaydedilir. Bu dönemden sonraki dönemde ise gelir tahsiliyle birlikte alacak kaydedilir ve hesap kapatılır. Yapılan işlem, gelir tahakkukları hesabında gerçekleştiği için bu işleme gelir tahakkuku adı verilir.

Gider Tahakkuku:

Tutarları kesin olan giderlerin izlendiği hesap olan gider tahakkukunda, belgeli olması zorunlu olan ve sonraki aylarda ödenen hesaplara yer verilir. Gider tahakkuk hesabında unutulmaması gereken şey giderlerin tahakkuk ettirilmesi işlemlerinde ya da uzun vadeli gider tahakkukunun kısa vadeli niteliği kazanmasında alacaklanır.

Tahakkuk esasının uygulamasında bazen gelir ve giderler açısından tahakkuk ilkesinde sapmalar görülebilir. Bunun önemli bir kısmının nedeni dönemsellik esasıdır.

Dönemsellik İlkesi Nedir?

Dönemsellik ilkesi; firmaların ve şirketlerin faaliyet sonuçlarının en sağlıklı şekilde tespit edebilmesine yarayan sisteme verilen isimdir. Dönemsellik esası sayesinde dönemlerin karşılaştırılması da yapılabildiği için muhasebe işlemlerinde sıkça duyduğumuz ya da duyacağımız bir esastır.

Dönemsellik ilkesi için Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği’nde yapılan tanım açıklaması ise şu şekildedir; “İşletmenin sürekliliği kavramı uyarınca sınırsız kabul edilen ömrünün, belirli dönemlere bölünmesi ve her dönemin faaliyet sonuçlarının diğer dönemlerden bağımsız olarak saptanmasıdır” olarak açıklanır.

Çalışan Başına 9.000 ₺ Cepte

Bu hataları yapmazsanız siz de yemek kartı ile 9.000 tl ye kadar kazanç sağlayabilirsiniz.

Yemek kartı kullanılarak 9.000tl ye kadar kazanç sağlayabileceğini biliyor  muydunuz ?  Daha detaylı bilgi için linke tıkla…


Daha Fazla Bilgi Al

Son Yazılar

Vergi Dairesi İşe Başlama Evrakları Nelerdir?
Genel Muhasebe Nedir?