Muhasebe Programı Nedir?

Muhasebe Programı Nedir?

Muhasebe programı nedir? Muhasebe programı kısaca şirketlerin mali detay kayıtlarını tuttukları bilgisayar destekli yazılımlara verilen isimdir. Daha detaylı incelemek gerekirse mal veya hizmet alım ve satımı ile oluşan muhasebesel işlemlerin müşteri bazında tek tek yazıldığı ve takip edildiği yazılım programlarına muhasebe programı denir. Hali hazırda birçok yazılım şirketi tarafından ürün haline getirilmiş ve şirketlerin ihtiyaçlarını ciddi anlamda karşılayan muhasebe programları ilk defa 1994 yılında basit ölçekte kullanılmıştır. 

Muhasebe Programı Nedir?

Firmalar, gelir ve gider takibi, vergi ödemeleri veya alım ve satım gücü gibi değerlerinin tam zamanlı takibi için kullandıkları muhasebe kayıtlarına ihtiyaç duyarlar. Şirketler için bir zorunluluk hali olan muhasebe tutma işlemi önceden defter aracılığı ile tutulurken, günümüzde excel veya özel muhasebe programları aracılığı ile tutulmaktadır. Küçük ölçekli firmalar ön muhasebelerini tutmak için hala defter veya excel gibi çözüm yolları bulsa da büyük ölçekli firmalar daha kapsamlı programlar ile çalışırlar.

Muhasebe Programı Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde birçok farklı gelişmiş muhasebe programları bulunmaktadır. Bu programların genel özelliği işletmelerin muhasebe takip işlemlerine yardımcı olmak olsa da her biri farklı ihtiyaçlar gözetilerek geliştirilmiştir. Bazıları daha kısıtlı çözümler sunarken bazıları da kapsamlı çözüm yolları ile büyük işletmeler için talep kapısı olmuştur. Günümüzde kullanılan muhasebe programlarının fiyatları sundukları kapsama göre 99 TL ile 10.000 TL arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Hatta bazı büyük işletmeler daha yüksek fiyatlar ödeyerek işletmelerine özgü yazılım talebinde bulunabilmektedir. Peki, muhasebe programlarının çeşitleri nelerdir? 

  • Ön Muhasebe Programları
  • Mali Müşavir, Ticari Muhasebe Programları
  • ERP Muhasebe Programları
  • Özel Muhasebe Programları

Bu muhasebe programlarını kısaca tanımlayacak olursak;

Ön Muhasebe Programları

Web tabanlı ve masaüstü programlar olarak kısıtlı muhasebesel işlemleri yapan yazılımlardır. Ön muhasebe hakkında daha detaylı bilgi edinmek için “Ön Muhasebe Nedir? başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Mali Müşavir ve Ticari Muhasebe Programları

Bu programlar daha kapsamlı ve geliştirilebilir olması sebebi ile genellikle mali müşavirler tarafından tercih edilmektedir. Ön muhasebe programlarında bulunmayan genel muhasebe, beyanname, ba/bs formu gibi özellikleri içerisinde barındırmaktadır. 

ERP Muhasebe Programları

Genellikle orta ve büyük ölçekli firmaların sahip olduğu ERP muhasebe programları içerisinde üretim, satış, insan kaynakları gibi muhasebe dışı takip ihtiyaçlarını da barındıran kapsamlı yazılımlardır. 

Özel Muhasebe Programları

İşletmeler için sıfırdan veya modüler bir şekilde tasarlanan programlardır. Bazı sektörler için yukarıda adı geçen programların yeterli olmadığı durumlarda özel muhasebe programları geliştirilmektedir. 

Kısacası muhasebe programları işletmelerin iş yükünü hafifletir, banka, vergi, alım-satım, nakit akış gibi parasal durumları takip ederek bir nevi iş ortağı gibi çalışır. 

 

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.