Modern Seracılık için çiftçiye destek sözü geldi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın modern seracılık için çiftçiye teşvik destek müjdesi çiftçileri mutlu etti.

Türkiye sebze üretiminin önemli bir bölümünü seralardan elde ediyor. Örtü altı üretim alanlarının yaklaşık yüzde 94’ünde sebze yüzde 6’sında meyve üretiliyor. Hükumet seralardaki üretimin ve kalitenin artırılması için harekete geçti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “başta Antalya olmak üzere bu bölge için çok önemli bir yer tutan seracılıkla ilgili kapasite ve alt yapıda iyileşmeyi, gelişme ve dönüşümü sağlayacak çok önemli bir çalışmayı da bu haftaki gıda komitesi toplantımızda başlattığımızı buradan ifade edeyim.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın bu açıklaması üreticilerimizi heyecanlandırdı. Seracılar, şu andaki seralar eski olduğundan dolayı, muntazam olmadığı için haşere ve mantar hastalıkları bol miktarda olabiliyor. Havalandırması ve modernizasyonu yapıldığı zaman daha verimli seracılık yapılacağını söylediler.

Modern Seracılıkla verimlilik artıyor

Türkiye de teknolojik gelişmelerin artmasıyla seracılık alanında da yenilikler görülmeye başlandı. Modern cihazların kullanılmaya başlanmasıyla birlikte hastalığa yakalanma riski en aza indiriliyor. Bu da ilaç kullanma oranını azaltıyor. Teknolojinin seralara etkisinin gözle görülür örneklerinden olan otomatik havalandırma sistemi de ürün verimini artırmaya yardımcı oluyor. Elektronik otomasyon sistemiyle gübreleme işlemi ile hem doğru zaman hem de doğru oranda yapılmış oluyor. Üreticiler elektronik otomasyon sistemi ile yetişen ürünlerin daha dolgun, kaliteli, ihracata yönelik ve raf ömrü fazla olan ürünler yetiştirme imkanı buluyor.

Ülkenin her yerinde yapılabilecek

Ülkemizde modern seracılık yaygınlaşmaya başlayınca sadece Ege ve Akdeniz bölgelerinde yapılmayıp sıcaklığın sıfırın altına düştüğü bölge, yerleşim yerlerinde de üretim yapma imkanı olacak. Böylelikle kış aylarında geçim sıkıntısı yaşayan yörelerde iş imkanı ve istihdam sağlanacak.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.