Milli yazılımda büyük ilerleme kat edildi

Akıllı cihazlar ve teknolojik sistemler hayatımızın her noktasına girmiş durumda bulunuyor. Bu cihaz ve sistemlerin temelini yazılımı oluşturuyor.

Havelsan, Pardus işletim Sistemi, Bilgi Teknolojileri Kurumu ve açık kaynak kodlu yazılımcılarının ortaklaşa düzenlediği ‘Teknoloji Sohbetleri’ buluşmasına sektörde uzman kurum, kuruluş ve özel sektör temsilcileri katıldı.

Pardus ve açık kaynaklı kodlar geliştiriliyor

Ülkemiz yazılım sistemleri konusunda içinde bulunduğumuz günlerde milli yazılım yapmada çok önemli adımlar atıyor. Yerli işletim sistemi ‘PARDUS’ ülkemiz tarafından yaygınlaşması için çaba sarf ediliyor. Öte yandan uzmanlar açık kaynak kodlu yazılımların geliştirilmesi için çalışmalar sürüyor. Konuyla ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, “Açık kaynaklı kod yazılımlar tasarruf ve güvenliğin yanında ekonomiye de katkı sağlaması bakımından kritik bir öneme sahiptir. Açık kaynaklı yazılımlarla en başta lisanslar nedeniyle maliyetleri düşürerek yerli girişimci, yazılımcı, sanayici ve bilişimciye destek olmak için önemli bir araç diye düşünüyoruz.” sözlerini söyledi.

Açık kaynak kodlu yazılım ülkemiz için çok önemli

Teknoloji sohbetleri buluşmasında konuşma yapan Havelsan Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, yerli yazılım ve açık kaynak kodlu yazılımın önemine değindi. Atalay, “150 dolarlık ithal işletim sistemini Fatih projesinde, akıllı tahtalarda ve tabletlerde kullandırabilmek için 40 dolarlara kadar indiler, yetmedi 5 dolarlara indiler. Yetmedi benim en son bildiğim 1 dolara kadar indiler. Bunun tek nedeni yerli işletim sistemini kullanmayalım yabancı işletim sistemini kullanalım diye indirim yaptılar. Bu indirimi yapmaları ise sadece ve sadece alternatif olarak Pardus’un varlığıydı.” diye konuştu.

Teknoloji sohbetlerinde başta Pardus işletim sistemleri olmak üzere, Havelsan, Bilgi Teknolojileri Kurumu ve açık kaynak kodlu yazılımcıları yerli yazılım ve yerli işletim sisteminin geliştirilmesi konularında ortaklaşa hareket ederek ülkemizin kalkınması adına çok çalışacaklarını beyan ettiler.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.