Microsoft insan beynini kopyalamaya 1 milyar dolar ayırdı

Microsoft, OpenAI'ye yatırım yaptı

Silikon Vadisi bünyesinde araştırma yapan grupların en başında bulunan ve yapay zeka üzerine çalışan OpenAI grubuna Microsoft, 1 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıkladı.

Dünyada birçok firma yapay zeka teknolojisinde öne çıkmak için çalışmalar yapıyor. Bu teknolojiyi gerilerden takip etmek istemeyen Microsoft firması yapay zeka çalışmalarıyla adını duyuran OpenAI firmasına 1 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu.

Haberi Financial Times duyurdu

Microsoft’un 1 milyar dolar yatırım yapacağını İngiliz Financial Times gazetesi duyurdu. Haberin ayrıntısında ise Microsoft, Silikon Vadisi’nin yapay zeka kısmının öne çıkan araştırma grubu OpenAI’a yatırım yapma kararı aldığını, bu kararı alma da ise Elon Musk’ın büyük paya sahip olduğu bildirildi.

Yapay zeka dünyaya ‘Azure’ tarafından yayılacak

OpelAI firmasını teknoloji geliştiricilerin kurduğu ve özellikle de Space X’in kurucusu Elon Musk’ın da öncü ve içinde olduğu biliniyor. Uzmanlar 1 milyar dolarlık yatırımın yeni bir dönemin başlangıcı olarak görüyor. Firma insan beynine benzeyen ve onun gibi çalışan yapay zeka teknolojisini geliştirmeyi planlıyor. Geliştirmiş olduğu teknolojiyi ise dünyada çoğu insan tarafından kullanılan Bulut bilişim sistemi ‘Azure’ ile ulaştırılmak amaçlanıyor.

Amaç, insan beyni gibi çalışan yapay zeka

Yapay zekada ipi göğüslemek isteyen OpenAI, eşleme yapan ve insanın bilişsel yeteneğinden daha iyi yapay zeka sistemi yapmayı hedefliyor. Konuyla ilgili OpenAI Başkanı Greg Brockman, “insan beyninin büyüklüğüne yakın bir sinir ağının bir yapay zeka olarak eğitilebilmesini test ettiklerini, bunun gerçekleşmesi durumunda insanlık için önemli bir gelişme olacak,” görüşünde bulundu.

Kararları OpenAI alacak

1 milyar dolarlık yatırım yapmasına rağmen araştırma konularını ve kararları OpenAI firmasının alacağı bildirilirken Microsoft’un OpenAI’a yalnızca direktör atama hakkının bulunduğu aktarıldı. Silikon Vadisi’nin ağırlığı olan Google firması ise Londra’da faaliyet gösteren ve insana yakın yapay zeka sistemleriyle adını duyuran DeepMind şirketini 2014’te satın almıştı.

Uzman görüşler teknolojinin öncülerinin yapay zekaya yaptıkları yatırımları, şirketlerin büyük veride çalışma yapabilen ve derin öğrenme sistemlerini kullanıp şirketlere etkili sonuçlar sağlayabilen bilgi işlem taleplerini yansıttığını savunuyor.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.