Melek Yatırımcılık nedir? Ülkemizde melek yatırımcılık nasıl algılanmaktadır?

Her hangi bir alanda bir iş fikrine sahipseniz, sizin bu fikrinize maddi anlamda veya işinize yön vermenize destek olma açısından yardım eden ilk kişiye melek yatırımcı denilmektedir.

Melek yatırımcılar, maddi destekte de bulunduğu gibi işinizi geliştirme, ufkunuzu açma ve şirketleşme yolunda size yardımcı olurlar.

Girişimci ruhlara destek verirler

Yeni bir iş fikriyle ortaya çıkan girişimci ruhlar, yola çıkarken oluşabilecek riskleri göze alırlar. Melek yatırımcı aslında girişimcilere verdikleri destekle çıkacak risklere de ortak olurlar. Girişimcilere verdiği maddi ve manevi destek yüzünden melek tabiri kullanılırken bu iş ile ilgili para, zaman ve uğraşıda bulunduklarında yatırımcı olurlar.

Ülkemizde melek yatırımcılık gelişiyor

Ülkemizde ilk zamanlarda melek yatırımcılara çekimser kalırken şimdilerde melek yatırım fonu, grubu ve haberlerini duymaya başladık. İnsanlar kafalarındaki yapmayı istedikleri düşünceleri önce ailelerine sonra çevresindekilere anlatırlar. Aile ve çevresinden maddi desteği bulamayınca Melek Yatırımcılar devreye girerler.

Ülkemizde melek yatırımcılık dünyadakinden farklı işliyor

Dünyadaki örneklerine bakıldığında Türkiye’deki melek yatırımcılık faaliyetleri kısıtlı olsa da her geçen gün birikimlerini yeni iş fikirlerine destek olarak artırmayı isteyen insanların sayısı artmaya devam ediyor. Dünyada girişimciler ister üniversitede olsun ister mezun olmuş olsun yeni iş fikrini silikon vadisi gibi yerlerde sunma fırsatı bulabiliyor. Böylece işinin büyüyüp gelişmesi için melek yatırımcı bulması kolaylaşmış oluyor.

Ülkemizde ise fikrinizi yatırıma dönüştürmek için işinizi kurmuş olmanız veya insanların dikkatini çekmeniz gerekiyor. Bunun dışında düzenlenen yarışmaları takip etmeniz gerekiyor. Yarışmada fikriniz benimsendiğinde melek yatırımcıların dikkatini çekmiş oluyorsunuz. Böylece işinizi büyütme fırsatını yakalamış oluyorsunuz. Dünyadaki gibi işinizi kurmak veya büyütmek kolay olmasa da ülkemizde ‘Melek Yatırımcı’ sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.