MEB’e bağlı teknik liseler Ulusal Ajans’tan hibeyi kaptı

Türkiye Ulusal Ajansı’nın yeni projeler geliştiren okullara vermiş olduğu hibe desteğinin % 90’ını MEB bünyesindeki teknik ve mesleki Anadolu liseleri aldı.

Yetkililer, 515 projenin hibe desteği almayı hak ettiğini ifade ederken bakanlık bünyesindeki okulların ise toplamda 17 milyon 447 bin 448 avro tutar alacakları aktarıldı.

Teknik liselerin kalitesi Erasmus+ programıyla artacak

AB Bakanlığı Eğitim Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’na bağlı Türkiye Ulusal Ajansı’nın yaptığı 2019 yılı Erasmus+ programı teklif çağrısı “Mesleki Eğitim Öğrenci ve Personel Hareketliliği” konusunda hazırlanan projelerin sonuçları açıklanarak hibe alan projeler belli oldu. En fazla hibe alan projeler mesleki ve teknik Anadolu liseleri olurken Erasmus+ programı sayesinde ülkemizdeki mesleki ve teknik Anadolu liselere talebin artması ve nitelikli iş gücü yetiştirilmesi hedefleniyor.

2 bin 384 projeden 515’i hibe desteği alacak

2 bin 384 proje teklifinden Türkiye Ulusal Ajansı’nın uygun kriterlerde olanlardan 515 proje hibe desteği almayı hak etti. Hibe alan projelerden % 90’ı yani 462’si MEB’e bağlı mesleki ve teknik Anadolu liselerinin olduğu açıklandı.

Hibeden 10 bin öğrenci ve 600 öğretmen faydalanacak

Konuyla ilgili görüşleri alınan MEB Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, “Adım attığımız her alanda olumlu sonuçları da almaya başladık. Erasmus+ kapsamındaki projeleri de öğrenci ve öğretmenlerimizin eğitim hareketliliği bağlamında önemsiyoruz. Ulusal Ajans tarafından kabul edilen projelerin yüzde 90’nının mesleki ve teknik Anadolu liselerimiz tarafından hazırlanan projeler olması bizi ziyadesiyle mutlu etti. Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüze bağlı 462 okulun kabul edilen projeleri kapsamında 77 ilden 10 bin öğrenci ve 600 öğretmen yararlanacaktır.” dedi.

Bursa, Ankara ve İstanbul ilk üçe girdi

Proje için ayrılan yaklaşık 20 milyon avroluk hibenin 17,5 milyon avroluk kısmı okulların kullanacağı ifade edildi. Kabul gören projelerin ise ülke genelindeki 77 ildeki okulların olması bu konuya tüm okulların çok önem gösterdiğini kanıtlıyor. Öte yandan projesi kabul alan 462 okuldan 47’si İstanbul, 29’u Ankara ve 18’i de Bursa şeklinde sıralandı.

Kazanan proje sahipleri Avrupa’da staj ve eğitim alacak

Erasmus+ programı sayesinde teknik liseler, üniversiteler, kamuya bağlı kurumlar, sivil toplum kuruluşları, şirketler, belediyeler geniş alandaki birçok kurum ve kuruluş hibe desteği alıyor. MEB bünyesindeki mesleki ve teknik liseler hazırladıkları projeler sayesinde AB ülkelerinde alanlarında staj yapma ve eğitim alma hakkını elde ediyor. Bunun yanında projede görevli öğretmenlerin bilgi, beceri ve yetkinliklerini artırma imkanı sağlanıyor.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.