Limited Şirket Defterleri

Limited Şirket Defterleri

ISMMMO (Uluslararası Muhasebe Sempozyumu) tutulması gereken defterler ve bu defterlerin teslim tarihlerini yaptığı resmi açıklama ile duyurmuştu. Peki limited şirket sahibi olan kişiler hangi defterlerden sorumludur? Limited şirket defterleri nelerdir? Sizin için içeriğimizde bu soruları cevaplayacağız. 

Limited Şirketler

Limited şirketlerin tutması gereken defterler şu şekildedir;

  • Defteri Kebir
  • Yevmiye Defteri
  • Pay Defteri
  • Envanter Defteri
  • Genel Kurul Toplantı ve Müzakere Defteri

Limited şirketlerde hala kullanılmakta olan ortaklar kurulu defterinde yeterli sayfa varsa bu defter genel kurul ve müzakere defteri olarak kullanılabilmektedir. (Ticari Defter Tebliği Geçici Madde -3/2)

Mevcut durum içerisinde kullanılmakta olan pay defteri ile genel kurul toplantı ve müzakere defteri yeterli sayfa olmak şartıyla ve bu tebliğde var olan bilgilerden eksik olanların yazılmasıyla açılış onayı olmadan kullanılmaya devam edilebilmektedir. (Ticari Defter Tebliği Geçici Madde -3/1)

Muhasebe defterleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Limited Şirket Müdürler Kurulu Defteri Açıklaması

(Bu defterlerin tutulması zorunlu bir şart değildir) Bu defterleri tutmak isteyen kurumlar Limited şirkette almış oldukları kararları genel kurul toplantı ve müzakere defterine işlemek zorundadırlar. Limited şirketlerde müdür veya müdürler kurulu şirketin yönetimiyle ilgili alınan kararları genel kurul ve müzakere defterine işleyebileceği gibi aynı zamanda müdürler kurulu karar defterine de işleyebilmektedir. 

Müdürler kurulu karar defterinin tutulması durumunda açılış ve kapanış onay işlemleri dahil olmak kaydıyla yönetim kurulu karar defterine ilişkin kurallar uygulanmaktadır. Kararların genel kurul toplantı ve müzakere defterine kayıt edilmesi durumunda ise Ticari Defterler Tebliği’nin 10’ncu maddesinin ikinci fıkrasında bulunan konuların yazılması zorunlu bir durumdur. Ayrı bir müdürler kurulu karar defteri tutulması durumunda ise müdür ya da müdürler kurulu kararları genel kurul toplantı ve müzakere defterine kaydedilmektedir. 

E-Defter Tutan Firmalar

E-defter tutan firmalar yevmiye defteri ve defteri kebir haricindeki defterleri kağıt ortamında tasdik ettirmek ve tutmak durumundadır bu nedenle bahsi geçen defterler notere tasdik ettirilmelidir.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.