Kredi yapılandırmasıyla şirketler nefes aldı

Ülkemiz 2018 yılının son 6 ayını ekonomiye yapılan saldırıları püskürtmekle geçti. Ağustos ayındaki dövizdeki dalgalanmayla başlayıp fırsatçıların iğneden ipliğe yapmış oldukları zamlarla ülke ekonomisi ve halkımız çok yıprandı.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde başlatılan “Enflasyonla Topyekün Mücadele” programına halkımız da destek verince ekonomi biraz olsun rahatlamaya başladı. Bu sıkıntılı süreçte KOBİ’ler ve şirketler kredi borçlarını ödemede zorlandılar. Zorda kalan şirket konkordato ilan ediyor bir süre rahatlıyor. Bazı şirketler ve KOBİ’ler kredi borçlarını yapılandırarak rahat bir nefes alıyor.

DOĞUŞ ve YILDIZ HOLDİNG BORÇLARINI YAPILANDIRDI

Ekonomik sıkıntıların arttığı dönemde Türkiye’nin dev şirketleri bankalarla masaya oturarak borçlarıyla ilgili ödemelerini yapılandırıyor. Türkiye Bankalar Birliği’nin 27 Aralık 2018 tarihinde yaptığı açıklamaya göre Doğuş Holding’in bankalarla olan kredi yapılandırması sonuçlandı. Reuters’ın aktardığı bilgilere göre Doğuş 2018’in ortası itibariyle büyük bir bölümü döviz olan TL karşılığı 25.2 milyar TL olan borcu için bankalarla anlaşma sağlamıştı.

Ülker’in bağlı olduğu Yıldız Holding’in Mali İşler Başkanı Mustafa Tercan, holdingin 5.5 milyar dolar kredinin refinansmanı çerçevesinde bankalarla anlaşmaya varıldığını mayıs ayında duyurmuştu. Bunun yanında orta ve büyük ölçekteki pek çok şirket bir süreliğine de olsa rahatlamak için konkordato ilan ediyor. Konkordato ilan eden şirketlere bankalar bu süreçte haciz gönderemiyor. Patronlar borçlarını ödemek için zaman kazanmış ve biraz olsun rahatlamış oluyorlar.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.