KOSGEB sayesinde KOBİ’ler 2019’dan umutlu

Vermiş olduğu desteklerle KOBİ’lerin yanında olmaya devam eden KOSGEB, 2019 yılının ilk üç ayında 566 milyonluk ödeme yaparak işletmelere desteğe devam etti.

Girişimci ruhlara 566 milyon lira tutarında ödeme yapıldığı ve % 73’lük kısmından ise geri ödeme alınmadığı yetkililer tarafından bildirildi.

Güncel program ve güncel çağrıyla destek dağıtıldı

KOSGEB, çağrıları ve güncellemelerini yenileyerek ilk üç aylık dönemde KOBİ ve girişimcilere 566 milyonluk ödeme yaptı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank değerlendirmesinde, “İlk üç ayda 35 bin 150 KOBİ ve girişimcimize 415 milyonu geri ödemesiz, 565 milyonluk destek verdik. KOBİ’lerin yüksek teknolojiyi tabana yaymasını istiyoruz. Nihai hedefimiz, KOBİ’leri uluslararası rekabetin aktörü haline getirmek. Artık tek bir gündemimiz var, güçlü bir büyüme için var gücümüzle çalışıyoruz.” dedi.

Yüksek Teknolojiyi hedeflemeliyiz

2019 itibariyle vermiş olduğu destek programlarında merkezine yüksek teknolojiyi koyan KOSGEB, Girişimci Destek Programı’ndan 360 bin liralık destek verdi. Yüksek teknolojiyle çalışan KOBİ’leri İş Birliği Destek Programı sayesinde şirketlerle iş birliği neticesinde 10 milyonluk destek sağladı. Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı’nda ise 5 milyonluk meblağı orta yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerin desteğine ayırırken imalat sanayinde dijitalleşmenin önemine vurgu yaptı.

Desteklere devam edilecek

Destek programlarını duyurduğu gibi yenilikleri gözden geçirmeyi de ihmal etmeyen KOSGEB, ilk üç aylık sürede ödeme yaptığı KOBİ’leri mutlu etti. Bakan Varank, verilen desteklerle ilk çeyrekte 216 milyon lira ödeme yapıldığını söyledi. Varank, “2019’un aynı döneminde bu rakam, iki katını aştı. KOSGEB olarak, ilk çeyrekte yaklaşık 565 milyon TL destek ödemesi yaptık. Bu üç aylık periyotta 35 bin 150 KOBİ ve girişimcimize destek verdik. 550 milyon TL’lik ödemenin 415 milyon TL’si geri ödemesiz olurken, 47 milyon TL’si geri ödemeli olarak gerçekleşti. İşletmelerin girişimcilerin finansmana erişimini kolaylaştırmak için 104 milyon TL’lik destek sağladık.” açıklamasında bulundu.

En önde Girişimcilik geliyor

Üç aylık zamanda girişimcilik destek programının 178 milyonluk destekle en önde olduğunu söyleyen Varank, KOBİ Gelişim Destek Programı’na 129 milyon lira ödendiğini aktardı. 259 milyonluk kısmın ise teknolojik üretim ve yatırımlar için kullanıldığını belirtti. Bakan Varank, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, yeni hükümet sistemimizin sağladığı güçlü koordinasyondan faydalanarak başta KOBİ’lerimiz olmak üzere sanayicilerimizin gücüne güç katacak gerekli adımları atmaya devam edeceğiz” dedi.

Üretimde yüksek teknoloji önceliğimiz

Vizyon olarak “Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi” hedeflerinin olduğunu söyleyen Varank, “Vizyonumuza uygun olarak ilerlememizde KOBİ ve girişimcilerimizin büyük rolü olduğunu düşünüyoruz. Bunun için de yüksek teknolojili üretim olmazsa olmazımız. Bu anlamda, KOBİ’lerin yüksek teknolojiyi tabana yaymasını istiyoruz. Ülkemizin uluslararası rekabette gücünü kalıcı olarak arttırmasının yolu da yüksek teknolojiden geçiyor. Bu nedenle nihai hedefimiz, KOBİ’leri uluslararası rekabetin aktörü haline getirmek” diye konuştu.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.