KOSGEB, KOBİ’lere verdiği desteklerde düzenlemeye gitti

KOSGEB, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde KOBİ’lere destek, hibe ve kredi olanakları sağlayan bir kurumdur. KOSGEB 2019 yılı itibariyle vermiş olduğu destekler ile ilgili mevzuatta bir dizi değişikliğe gitti.

Bu yazımızda KOSGEB’in yaptığı mevzuat değişikliklerini anlatmaya çalışacağız.

Destek miktarı 360 bin lira oldu

Geçmiş yıllarda (2010 – 2018) KOSGEB 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi vererek işletmelere destek olmaktaydı. 2019 yılıyla beraber vermiş olduğu destek miktarını 50 bin TL’den 360 bin TL’ye çıkardığını duyurdu.

KOSGEB, yeni mevzuatla birlikte faizsiz kredi vermekten ziyade 50 bin liralık hibe desteğini 360 bin liraya kadar çıkararak KOBİ ve işletmelerin önünü açmayı hedefliyor. Kredi verme alternatifi bitse bile cazip hibe desteğiyle KOBİ’lerin gönlünü almayı bilmiş oluyor.

Hibe desteği imalat sektörüne yönelik

Verilecek olan hibe desteğinin 5 bin liralık kısmı hizmet sektöründeki işletme veya KOBİ’ler için kullandırılırken geriye kalan hibe miktarının büyük bir kısmını imalat sektörünün kullanması için ayırdı. Hibe vereceği sektörü iki grupta belirleyen KOSGEB, desteğin büyük çoğunluğunu ise imalat sektörüne yapmayı planlıyor.

Girişimciler iki gruba ayrılıyor

Mevzuatta yapılan düzenlemeyle girişimciler imalat ve hizmet sektörü şeklinde iki gruba ayrılıyor. Hizmet sektörüne 5 bin lira başlangıç desteği ile sigortalı işçi çalıştırdığı zaman 20 bin liraya kadar SGK prim desteği veriyor.

İmalat sektörünü ise makine, teçhizat alanında düşük teknolojili, orta teknolojili ve yüksek teknolojili olmak üzere faaliyetlerine göre sınıflara ayırdı. Girişimci veya KOBİ’ler yapmış oldukları düşük teknolojili imalata 100 bin lira, orta teknolojide yapmış olduğu imalata 200 bin lira ve yüksek teknolojiyle yapılmış imalata ise 300 bin liraya kadar destek vermiş oluyor. KOSGEB, verdiği bu hibe desteklerini tamamen yerli ve milli şekilde üretilmesi koşuluyla sağlıyor.

Girişimci ve KOBİ’ler 2019 yılı öncesinde gerekli şartları yerine getirdikten sonra hibenin % 60’lık meblağını kullanabiliyorlardı. 2019 yılı itibariyle yapmış olduğunuz başvuruda gerekli belge ve şartları yerine getiren imalat sektöründeki girişimci, KOBİ, firma, şirket, işletmelere başvuru miktarının % 75’ine kadar hibe desteği sağlıyor.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.