KOBİ’lerin e-ticaret satışları % 64 oranında arttı

2019 yılının ilk üç ayında e-ticarette yaptıkları satışlarla dikkatleri üzerine çeken KOBİ’ler geçen yılın ilk üç ayına göre % 64’lük büyüme gerçekleştirdiler.

Ülkemizin önde gelen e-ticaret altyapı şirketi olan İdeasoft, kullanıcılarının yapmış olduğu e-ticaret satışları ile ilgili bilgileri kamuoyunun bilgisine sundu.

Online alışveriş yapma oranı arttı

İdeasoft kullanan KOBİ’lerin e-ticaretten kazandıkları toplam ücretler % 64 artarken, ilk üç ayda yapılan online alışveriş miktarı % 21 oranında çoğaldı. İdeasoft, bünyesindeki KOBİ’lerin e-ticaret büyüklüğünü inceledikten sonra açıkladığı raporda 8 bine yakın sanal dükkânlardaki gelirin geçen yılın ilk üç ayına göre % 64 artış olduğunu aktardı. Raporda ayrıca ilk üç aylık zamanda internet siparişi verme oranının geçen yıla göre % 21 artarak 1 milyondan fazla gerçekleştiği bildirildi.

Her yıl oran daha da artıyor

Ülkemizde online alışveriş günden güne arttığını belirten Seyhun Özkara, “Online alışveriş yapanların oranı 2013’te % 24 iken bugün % 45’i aştı. Son 5 yılda e-ticaret penetrasyonundaki artış neredeyse % 100’ü buldu. Kullanıcı sayısının artmasıyla beraber e-ticaret ve e-ihracat alanına yönelen kişi ve işletme sayısı da hızla artıyor. KOBİ’ler ülke ekonomimizin bel kemiği olduğu gibi e-ticaret sektörünü de büyütmeye devam ediyor.” diye konuştu.

İdeasoft, girişimciler için şirket kurulum desteği veriyor

Kendisine e-ticaretle gelir kapısı açmak isteyen, farklı iş kollarını kullanmayı düşünen girişimcilere destek olmayı hedefleyen İdeasoft, başlatmış olduğu projeyle girişimcilerin şirket kurulum maliyetini de üstleniyor. Seyhun Özkara başlattıkları proje ile ilgili olarak, “E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren ve hızla büyüyen birçok girişimci bulunuyor. Attığımız adımla birlikte Türkiye ekonomisine katma değer oluşturabilecek aktif şirket sayısının artmasını arzu ediyoruz. Küçük büyük ayırt etmeden IdeaSoft ile e-ticaret’e başlayacak girişimcilere, ücretsiz şahıs işletmesi kurulum desteği sunuyoruz. Burada hedefimiz vergi mükellefi olan aktif şirket sayısının artmasını sağlamak ve kayıt dışı ekonominin azalmasına katkı sağlamayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.