KOBİ’lere yardımcı rehberler geliyor

KOBİ’lere proje hazırlama ve yürütme süreçlerinde birebirde destek hizmeti verecek KOBİ rehberleri hakkındaki karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Piyasada çantacı olarak tabir edilen aracı kurumların Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelikle devre dışı kalacağı ifade edildi. Aracı kurumlar yerine ise KOBİ rehberler KOBİ’lerin proje hazırlama ve yürütme süreçleri destek olacaklar. Yönetmelikle ilgili değerlendirmede bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Yönetmelikle birlikte piyasada çantacı olarak nitelendirilen aracılar ortadan kalkacak” dedi.

Teknik danışman ve KOBİ rehberler görev yapacak

Varank, KOBİ proje hazırlama ve yürütme süreçlerini takip edecek ve destek olacak KOBİ rehberlerin hayata geçecek yeni sistemle sahaya ineceğini bildirdi. Varank, piyasada çantacı diye adlandırılan aracıların yönetmelikle saf dışı kalacağını, görev ve yetkisini kötüye kullananlara izin verilmeyeceğini belirtti.

KOSGEB destekleri kapsamında eğitimli, saha tecrübesi olan, alanında yetkin KOBİ rehberleri ve teknik danışmanların KOBİ’lere rehberlik edeceğini ifade eden Varank, “Sistemin devreye girmesiyle birlikte ilk etapta 200 KOBİ rehberi, 2 bin 400 teknik danışman alanda göreve başlayacak” dedi.

Varank, “KOSGEB ile KOBİ’ler arası sağlıklı şekilde iletişim kurmak amacıyla yeni yönetmelikle KOBİ Rehberliği ve Danışmanlığı Sistemi’ni getiriyoruz” dedi. KOBİ’lerin doğru yönlendirilmesine dikkat çeken Varank, “KOBİ’ler sağlıklı şekilde rehberlik ve danışmanlık hizmetinden faydalanmasını önemsiyoruz. Yeni sistemle KOBİ’ler, kuralları ve çerçevesi belirlenmiş bir alanda rehberlik ve danışmanlık hizmeti alacak” diye konuştu.

Eğitimli ve donanımlı rehberler görev alacak

Yeni sistemle KOBİ’lerin KOSGEB destek programlarından etkili şekilde yararlanacağını belirten Varank; “KOBİ’ler proje hazırlarken ve yürütme aşamasında aracılardan dolayı yaşadığı sorunlar artık son bulacak. İşin eğitimini almış, alanında yetkin KOBİ rehberleri ve teknik danışmanlar, KOBİ’lere rehberlik hizmeti verecek ve bir anlamda akreditasyon görevi üstlenecek. 3 yılda, 4 bin KOBİ’nin rehberlik ve teknik danışmanlık hizmetlerinden faydalanmasını bekliyoruz.” dedi.

KOBİ rehberi olmak için ne gerekiyor?

KOBİ rehberi olmak için şu şartlar gerekiyor;
1- ‘KOBİ Danışmanı Ulusal Meslek Standardı’ kapsamında ‘Yeterlilik Belgesi’ne sahip olmak,
2- KOBİ rehberliği eğitimini tamamlamak, en az 240 saat danışmanlık tecrübesi olmak veya büyük ölçekli işletmelerde son 10 yıl içerisinde en az 3 yıl üst düzey yönetici (genel müdür, genel müdür yardımcısı ve üstleri) olarak görev yapmış olmak, şartlarını taşıyanlar KOBİ rehberi olabilecek.

Teknik danışman olmak için yüksek öğretim kurumlarında profesör veya doçent olarak görev yapmak veya yapmış olmak, doktora mezunu ve en az 120 saat danışmanlık tecrübesine sahip olması gerekiyor.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.