KOBİ’lere 3 milyonluk dijital dönüşüm merkezi

Türkiye ekonomisinde büyük bir pay kaplayan KOBİ’ler küresel rekabette ben de varım demek için yoğun mesai harcıyorlar. 3 milyon liralık bütçeye sahip olan ‘KOBİ’ler Gelecekle Buluşuyor’ projesi ile ülkemizde faaliyet gösteren 120 KOBİ teknoloji yolculuğuna çıkacak.

Ülkemiz ekonomisinin büyük bir çoğunluğunu oluşturan Küçük ve orta ölçekli işletmelere rekabette söz sahibi olabilmek için çağın gereksinimlerinden özellikle teknolojiden faydalanmak gerekiyor. Rekabetçi KOBİ’lere destek olmak amacıyla ‘Dijital Dönüşüm Merkezi’ başlatılıyor. Beyoğlu’ndaki merkezde yürütülmesi planlanan ‘Dijital Dönüşüm Merkezi’ projesi 3 milyon lira bütçeye sahip olacak.

Projeyi birçok kurum destekliyor

TURKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İstanbul Valiliği’nin yanı sıra Türkiye İş Bankası’nın desteği ile Dijital Dönüşüm Merkezi’ni hayata geçirdiklerini söyledi. Konuşmasının devamında; “Artık üretim ve sanayi; dijitalleşme çerçevesinde şekilleniyor. Bu nedenle, teknolojiyi tüketen değil; hayal eden, araştıran, geliştiren, üreten ve ihraç eden bir ülke olmalıyız. Teknolojik altyapı yatırımlarının faydaya dönüşebilmesi, ancak KOBİ’lerin dijital dönüşümü, kurumsal yapılarının bir parçası haline getirmesiyle mümkün görünüyor. Bu amacı gerçekleştirmek için KOBİ’lerimizin dijitalleşme yolculuğuna destek olacak Dijital Dönüşüm Merkezi ile dijitalleşme becerilerinde yetkinlik kazanacak KOBİ’lerimizin, çarpan etkisi oluşturarak, İstanbul’un yenilik iklimine katma değer oluşturmasını da hedefliyoruz.” diye konuştu.

‘Dijital Dönüşüm Merkezi’ tanıtım toplantısında söz alan İş Bankası Genel Müdürü Şahismail Şimşek, “iş süreçlerinin dijitalleşmesi ile verimlilik artıyor, iş hacimleri büyüyor ve istihdam yaratılıyor. KOBİ’lerimiz büyürken Türkiye de büyüyor.

Proje kapsamında KOBİ’lere 2000 saat mentörlük desteği verilecek

Mentörlük desteği alacaklar

‘Dijital Dönüşüm Merkezi’ projesi süresince KOBİ’lerin işletme durumlarına özel tekno çözümler geliştirilecek. Beyoğlu’ndaki merkezde 2 bin saati aşan mentörlük desteğinin yanında ‘üretim’, ‘iç yönetim’ ve ‘pazarlama-satış’ alanlarında 18 aylık sürede KOBİ verimliği artırılacak. Proje ile 120 KOBİ, ihtiyaca göre, dijitalleşmeye yardımcı ürün ve hizmet üreten 30 tekno-KOBİ eşleştirilecek ve mentorluk desteği alacak.

Proje Türkiye’nin geleceği için çok önemli

Toplantıda konuşan İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Ali Özyiğit, “Dijital dönüşüm her anlamda desteklenmesi gereken önemli bir süreçtir. Dijital dönüşümü, ülkemizin geleceği için çok önemsiyoruz çünkü bu projenin, sadece KOBİ’lerin değil, Türkiye’nin geleceği adına çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Umarız proje başarılı olur ve Türkiye, hak ettiği yerde olur” dedi.
İstanbul Beyoğlu’nda faaliyet gösterecek olan ‘Dijital Dönüşüm Merkezi’nde 120 KOBİ, 2 bin saati aşacak olan mentörlük yani danışmanlık hizmetinin yanı sıra proje kapsamında alanıyla ilgili 30 Tekno-KOBİ ile eşleştirilerek ürün ve hizmet açısından destek alacaklar.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.