KOBİ’ler ve Şirketler için Evden Çalışma Rehberi

Evden çalışma

Geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü’nün “pandemi” olarak ilan ettiği korona virüsü ile ilgili önlemler alınmaya devam ederken, hepimiz yeni bir düzene de ayak uydurmaya çalışıyoruz. Alınan önlemler kapsamında COVID-19 virüsünün yayılmasına engel olabilmek için “Evde Kal” mottosunun benimsenmesi, iş hayatında da büyük çoğunluğun ofis hayatını bırakıp evden çalışma düzenine geçmesini sağladı. Bu şartlar altında pek çok çalışan için sürecin sancılı olabileceği gerçeğini göz önünde bulundurarak, evden çalışma rehberi hazırlamaya karar verdik. İş hayatındaki verimliliğinizin en az düzeyde etkilenmesi için evden çalışma düzeninde dikkat etmeniz gereken durumları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Uygun Çalışma Alanı
 • Kıyafet
 • Çalışma Saatleri ve Molalar
 • Ofis Arkadaşlarınız İle Etkileşim
 • Kesintisiz ve Hızlı İnternet Bağlantısı
 • Duygusal ve Fiziksel Sağlık

Evden Çalışma Alanı

Evden çalışırken verimli bir çalışma ortamı oluşturabilmek için dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır;

 • Belirleyeceğiniz çalışma alanı dikkatinizi dağıtacak etkenlerin minimuma indirildiği ve sizi mümkün olduğunca işe odaklayacak bir alan olmalıdır. Özellikle evde başkaları tarafından rahatsız edilmeyeceğinizden emin olduğunuz alanları çalışma ortamınız olarak belirleyebilirsiniz.
 • Masa ve sandalye düzeni ile çalışmanız, sırt, bel ve boyun sağlığınızı olumlu yönde etkiler ve konsantrasyon bozukluğu yaşamanıza da engel olur.
 • Ara ara çalıştığınız masadan kalkıp evinizin içerisinde kısa yürüyüşler yapmanız ve ortamınızı aydınlatmanız sizin için faydalı olacaktır.

Kıyafet

Sizin için evden çalışmanın en rahat tarafı pijama ile çalışmak olabilir. Oysa pijama yerine günlük bir kıyafet giymeniz iş disiplini oluşturabilmeniz için önemlidir. Üstelik günlük kıyafet giymek beyninizi iş moduna geçirebilmeniz için de oldukça etkili bir yöntem olarak kabul edilir. Yine aynı şekilde çalışmanız bittiği zaman kıyafetlerinizi değiştirmek ve daha rahat kıyafetler giymek de zihninize işin bittiği mesajını gönderecektir. 

Evden Çalışma Saatleri

Evden çalışma döneminde rutin çalışma saatlerine uyulması ve aynı şekilde ofisteymiş gibi mola verilmesi, süreçle ilgili alışkanlık kazanılması açısından oldukça önemlidir. Burada dikkat edilmesi gereken durum, her gün aynı saatler içerisinde molanın verilmesi prensibini edinebilmektir.

Evde çalışırken mola verdiğiniz vakitlerde çalışma ortamınızdan uzaklaşmak, karantina ortamına uyarak evin içerisinde sosyalleşmek enerjinizi yükseltecek, motivasyonunuzu artıracaktır. 

Ofis Arkadaşlarınız İle Etkileşim

Uzaktan çalışma düzenine alışkın değilseniz, ekip arkadaşlarınıza e-mail veya mesaj göndermek yerine onlarla görüntülü konuşabilirsiniz. Bu durum sürece adapte olmak konusunda size kendinizi daha iyi hissettirir. Her gün düzenli olarak video konferanslar düzenleyebilir ve gün içerisinde neler yaptığınızı aktarabilirsiniz. Bu sayede de hem herhangi bir iletişim kopukluğu yaşamaz hem de birbirinizi motive edebilirsiniz.

Kesintisiz ve Hızlı İnternet Bağlantısı

Evde çalışırken olmazsa olmazlardan biri de kesintisiz ve hızlı internet bağlantısıdır. Video, ses ve veri aktarımının hızlı ve kesintisiz bir şekilde olmaması durumunda yapılan iş süresi uzayacaktır. Bu da kısa sürede bitecek iş için sizin daha fazla çalışmanıza ve kendinizi daha çok yormanıza neden olacaktır. 

Duygusal ve Fiziksel Sağlık 

 • Evden çalışma sürecinde “Nasılsa beni kimse görmeyecek” düşüncesine odaklanıp bütün gününüzü pijamalarınız ile yatakta geçirmemenizi öneririz. Eğer ki evden çalışma kavramına yabancıysanız ve süreci iyi bir şekilde yürütemiyorsanız içinde bulunduğunuz durumun zamanla psikolojinizi ve iş verimliliğinizi olumsuz bir şekilde etkileyebileceğini unutmayın. 
 • Güne daha verimli bir başlamak için uyanır uyanmaz işe oturmak yerine, duş alın veya güzel bir kahvaltı yaparak kendinizi ve zihninizi güne hazırlayın. Ardından çalışma alanınıza geçerek iş sürecini başlatabilirsiniz.
 • Gün içerisinde mutlaka belli aralıklarla ayağa kalkmalı ve evin içerisinde kısa yürüyüşler yapmalısınız. Böylece hem zihninizi hem de bedeninizi aktif tutmaya devam edebilirsiniz.
 • Duygusal sağlık konusu en az fiziksel sağlık kadar önemli bir konudur. Bu nedenle mutlaka uyku rutininizi günlük 7 saat olarak ayarlamalısınız. Gün içerisinde enerjik olmanın en önemli anahtarı uykudur.
 • Gün içerisinde meditasyon ve yoga yapmak hem zihinsel hem de bedensel olarak size kendinizi iyi hissettirir. Bu aktiviteler ile enerjinizi arttırabilir ve hafınıza katkıda bulunabilirsiniz.

Uzaktan Çalışma ve Haklar

Uzaktan çalışmak ile ofiste çalışmak arasında aslında bir fark yoktur. Uzaktan çalıştığınızda da ofiste çalışırken yapmanız gereken şeyleri yapmanız gerekir. Çalışanların ofisteki sorumluluklarının aynısını yapması gerektiği gibi işverenlerinde aynılarını yapmaları gerekir. Yani işverenlerin, çalışanlarına yapmaları gereken tüm ödemeleri eksiksiz bir şekilde yatırmaları gerekir. Maaş, sigorta, yemek kartı gibi ödemelerin hepsi yapılmalı ve çalışanlar hiçbir şekilde mağdur edilmemelidir. Çalışanlarda bu ödemeleri yapıldıktan sonra harcamalarına temassız ödeme ile devam etmeleri kendileri için daha sağlıklı olacaktır. 

Evden çalışmak başlangıçta sizin için zorlayıcı olabilir. Fakat bulaşıcı bir hastalık ile karşı karşıya kaldığımız bu zorlu süreçte, kalabalık ortamlardan uzak durarak gerekli önlemleri uygulamaya önem vermek durumundayız. Korona virüsü kontrol altına girene kadar uzaktan çalışmak sizi zorlasa da sizin için en doğru çözüm olacağını unutmamalısınız!

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.