KOBİ’ler VakıfBank’ın yeni kredisiyle rahatlayacak

İmalat ve ihracat yapan KOBİ’lere VakıfBank 1 milyarlık kredi kampanyası başlattığını kamuoyuna duyurdu.

VakıfBank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, KOBİ’lere 1 milyar liralık “Katma Değer Üreten İmalatçı-İhracatçı Kredisi” adıyla yeni kaynak ayırdıklarını söyledi. Özcan, “Firmalar 6 ay geri ödemesiz 60 aylık vadeye kadar % 1.45 faizle yeni kredimizi kullanacaklar.” dedi.

VakıfBank KOBİ’lerin nakit ihtiyacına gidermek için ‘Katma Değer Üreten İmalatçı-İhracatçı Kredisi’ni işleme koydu. İpotek teminatlı menkul kıymet (covered bond) programı kapsamında ayarladığı 60 aylık yeni kaynağı, bu kampanya ile KOBİ’lerin yararlanması için sağladığını ilan etti.

Yerli Malı belgesi olan KOBİ’ler faydalanabilecek

KOBİ’lerin Türkiye ekonomisinin lokomotifi olduğunu ifade eden VakıfBank Genel Müdürü Özcan, yılda 25 ile 40 milyon TL ciroya sahip, yerli malı belgeli, imalat-ihracat yapan işletmeler bankamız ‘Katma Değer Üreten İmalatçı-İhracatçı Kredisi’ni kullanabilecek. 6 ay ödemesiz dönemli 60 aya kadar vadeli aylık % 1.45 faiz oranıyla KOBİ’ler bu krediden yararlanacaklar” dedi.

Özcan, konut kredilerine dayalı ipotek teminatlı menkul kıymet (covered bond) programını 2016 yılından bu yana yurt içi ve yurt dışına Euro ve TL cinsinden başarılı ihraçlar yaptıklarını ve bu alanda ülkede lider durumda olduklarını ifade etti.

‘Kobi’lere her türlü desteğe devam’

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 10 Ocak 2019 tarihinde ülkede faaliyet gösteren 13 bankanın iştirakiyle başlatılan KOBİ Değer Kredisi’ni Türkiye’ye ilan etmişti. Berat Albayrak, KOBİ’ler için hazırlanmış olan yeni kredi paketinin ise 20 milyar lira büyüklüğünde olacağını ve hiçbir şekilde hazineye olumsuz etkisinin olmayacağını ifade etmişti.

Yeni Ekonomi Programı’na göre üretim ve ihracatta yüksek katma değerli ürün payının artırılmasının önemine değinen Özcan, “Ülke ekonomisinin dönüşüm sürecinde KOBİ’lere her türlü desteği vermeye devam ediyoruz. Hazine ve Maliye Bakanlığı öncülüğünde 13 bankanın katılımıyla başlatılan KOBİ Değer Kredisi’nde aktif rol alan bankalar arasındayız. Başlattığımız kredi kampanyasıyla imalatçı ve ihracatçı KOBİ’lere destek sağlıyoruz. Kredi kampanyamızın dışında KOBİ’lerimizin finansal ihtiyaçlarında yanındaki güç olmaya devam edeceğiz.” diye sözlerini tamamladı.
KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.