KOBİ’ler iç ve dış piyasaya fuarlarla açılıyor

Ticaret yapan KOBİ’ler bir ürünü yaparken sıkıntılı süreçlerden geçerler. Ama asıl sıkıntılı durum küçük ve orta ölçekli işletmelerin yapmış oldukları ürünleri ülke geneli ve ülke dışına pazarlamaktır. Fuarlar bu sıkıntıyı ortadan kaldırmada KOBİ’lere yardımcı olur. Peki fuar ne demektir?

Belli zamanlarda, belli yerlerde ve belli süre mal sergilemek, ürün tanıtmak ve ticaret bağlantıları kurmak amacıyla açılan büyük pazarlardır. Size en uygun olan fuarın nerede, ne zaman olduğunu bulmak için TOBB’un Fuar Rehberi’ne bakmanız yeterli olacaktır. Fuarlar küçük ve orta ölçekli işletmelerin hizmet verdiği alana göre yurt içi ve yurt dışı piyasasına açılmasında bir köprü vazifesi görür. Fuarlar sadece yurt içi ve yurt dışına açılma da köprü vazifesi görmez. İşletmelerin hizmet verdiği alanla ilgili yapılan yenilikleri, aynı alanla ilgili başka işletmelerin uyguladığı yöntemleri görmenizi sağlar.

Fuarlar da dikkat edilmesi gereken hususlar;

1- Fuarı fuar yapan ziyaretçilerdir. Bu sebeple misafir çekmek için reklam yapılmalıdır. İlgi çekici reklam ve tanıtımlar ile fuara gelen ziyaretçi sayısı artırılabilir.

2- Sergilediğiniz ürünler kaliteli ve kullanışlı olmalıdır. Ürünleriniz bir nevi işletme sahibinin vitrini olduğu için kaliteye ve kullanışlılığa önem göstermelidir.

3- Fuara gelen ziyaretçi, ticaret erbabı, işletmeci ya da KOBİ’ye sunmuş olduğunuz avantajlar ile ticaret bağlantınızı daha sağlam yapabilirsiniz.

4- Fuarlarda insan ilişkilerinde, birebir diyalogda iyi olan, telaffuzu doğru, diksiyonu güzel ve en önemlisi yapmış olduğunuz iş ile ilgili bilgi sahibi olan stand elemanı bulundurmak müteşebbisler için bir avantajdır.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.