KOBİ’ler Eximbank’tan Türk lirası kredisi kullanabilecek

Ekonomiİhracat

Geçtiğimiz yıl kurdaki dalgalanmayla başlayıp, ekonomideki yaşanan dar boğazla devam eden, özellikle ticarette uluslararası arenada boy gösteren işletmelerin dolar veya euro kullanılarak yapılan alımları yorucu bir hal almıştı.

KOBİ’ler bu sıkıntılı süreci aşmak adına ticaret yaptıkları ülkelerle Türk lirası üzerinden alım – satım yapmaya başladı. Ticaret Bakanlığı, yerel paramız ile ticaret yapan firmaları destekleme sözünü Türk Eximbank ile tutmayı hedefliyor.

Eximbank’tan Türk Lirası kredisi

Bilindiği üzere Ticaret Bakanlığı, ihracat yapan işletmelerin kurdan etkilenmemek için yaptıkları ticarette yerel parayı kullanmalarını destekliyor. Konuyla alakalı Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Türk lirası ile ihracat yapan KOBİ’lere Türk lirası kredisi imkanı sağlayan Türk Eximbank, KOBİ dışı firmalara da Türk lirası kredi kullandırılmasına yarın itibarıyla başlayacak.” diye konuştu.

Türk lirasıyla ihracat oranı artıyor

Bakan Pekcan, 2018 yılının son döneminde % 4,5 olan Türk lirası ihracat oranı 2019’un iki aylık kısmında % 4,8’e çıktığını belirtti. Türk lirasıyla ihracat yapan firmaları desteklemek adına Türk Eximbank tarafından piyasanın altında uygulanan faiz oranıyla Türk lirası kredisi kullanma fırsatı veriyor.

Banka, 2017 Ağustos ayından beri Türk lirası birikimini ihracatçı firmalar için kullanıyor. Banka kanalıyla KOBİ’ler 2017 yılında 2,1 milyar TL, 2018’de 7,7 milyar TL ek kredi kullanırken bu desteğin 2019’da da süreceği ifade edildi.

Türk lirasıyla ticaret artırılmalı

Pekcan, Türk lirasıyla ticaretin ileriki yıllarda ehemmiyet gösterildiği takdirde daha da artacağı bu sebeple Eximbank’ın sağlamış olduğu Türk lirası kredi verme fırsatlarının farklı seçenekler sunarak çoğalması için çalışmalar yapıldığını söyledi.
Eximbank tarafından ihracatını Türk Lirasıyla yapan KOBİ’lere kredi sağlanırken, KOBİ’ler dışındaki işletmelere de kredi kullandırmaya hemen başlanacağını aktaran Pekcan, şöyle devam etti; “Bu amaçla Türk lirasıyla ihracat yapan KOBİ’lere yönelik mevcut Türk lirası kredi programı devam edecek olup, KOBİ dışı firmalar için ise 1 yıl vadeli, TCMB günlük ağırlıklı ortalama fonlama faizi baz alınarak belirlenecek faiz oranıyla 6 ayda bir faiz ödemeli olarak, daha önce nisan ayında başlayacağımızı duyurduğumuz yeni bir kredi programı 22 Nisan 2019 itibarıyla devreye alınacaktır. Bu imkanın yerel paralarla ticaretin geliştirilmesine katkı sağlayacağını düşünüyoruz.”

KAYNAK: Kobilgi Haber

Tags: , , , , , ,

You May Also Like

Devletten yeni fikir geliştirenlere destek
Kız Kardeşim Projesi’nden 25 bin lira HİBE

İdeal Şirket Yolculuğu | Kobi Destek

ROIVA Akademi eğitmenlerinden Hande Demirel'in İdeal Şirket Yolculuğu Kitabı Tüm D&R'larda...

Duyurular