KOBİ’ler artık ticari araç kiralayabilecek

Otomotiv sektöründeki vergi indiriminden sonra resmi gazete de yayımlanan düzenlemeyle KOBİ’ler artık ticari araç kiralayabilecek.

İşletmelerin özellikle de KOBİ’lerin nakliye ve ulaşım sorunu bitmeyen bir sıkıntıdır. Sorunu ticari araç alarak çözmeye çalışan küçük ve orta ölçekli işletmeler bu seferde nakit sıkıntısına düşer. Resmi gazetede yayımlanan bir düzenlemeyle artık KOBİ’ler sermayelerini araç almak için değil de işletmeleri için kullanacak.

31 Aralık 2018 de yayımlanan kararnameyle ticari araçların kiralamanın önü açıldı. Yapılan düzenlemeyle ticari araçların kiralanabilmesini mümkün kılan “Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlandı. 2009 yılından bu yana yasak olan ticari araç kiralama yöntemiyle işletmeler araç satın almayıp kiralama yapabilecek. Böylece birikimlerini işyerleri için kullanabilecekler.

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) Yönetim Kurulu Başkanı İnan Ekici, düzenlemenin kendilerini mutlu ettiğini, KOBİ’ler için güzel bir haber dedi. Ekici, “ Ticari araç kiralama 10 yıldır yasaktı. Düzenleme ile ticari araç kiralamanın önü açıldı. Artık, uzun süreli kiralama yöntemiyle “ticari araç temin etmesine izin verilen” işletmeler yüksek finansman maliyetlerinden ve bazı risklerden etkilenmeksizin araç edinebilecekler” diye konuştu.

DÜZENLEMEYLE CARİ AÇIK AZALACAK

Düzenlemeyle işletmeler yeni araç kullanmaya başlayacak diyen Ekici, “Eski araçların fazla yakıt tüketmesinin önüne geçilmesi, ülkemizin daha az yakıt ithalatı yapmasına ve cari açığın azalmasına da katkı sağlayacak ” dedi.

SEKTÖRE BÜYÜK DESTEK

Ekici, “ülkemiz önemli bir ticari araç üretim üssü olduğu için ülkemizin üretim performansına pozitif yönde katkı sağlarken, sektörümüzün büyümesine de katkı yapacak” diye konuştu.

YENİ NESİL ARAÇLAR ÇOK EKONOMİK

KOBİ’ler, hafif ticari araç satın almak zorunda kalmayacaklar, kısıtlı bütçelerini kendileri için etkin ve verimli şekilde temel faaliyetlerine aktarabileceklerini belirten Ekici, “Yapılan düzenleme işletmelerin kaynaklarını verimli kullanması açısından büyük önem taşıyor, Ayrıca, yeni nesil araçlarla yakıt tasarrufu sağlanırken aynı zamanda yollar daha güvenli olacak” diye konuştu.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.