KOBİ’ler 50 milyon avroluk teşvikle rahatlayacak

KOBİ’leri geliştirmek ve ekonomiyi canlandırmak adına 2007’den beri organize edilen projeler çerçevesinde hükumetimiz 520 milyon avro teşvik verirken bunlara 50 milyon avroluk teşvik eklemeye hazırlanıyor.

Teşvik projesini Rekabetçi Sektörler Programı çerçevesinde, “Yaratıcı Endüstriler” ve “Ar-Ge” alanlarında 50 milyon avro olması bekleniyor.

Amaç, küresel açıdan KOBİ’lerin başarmasını sağlamak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank teşvikle ilgili açıklamasında, “Yaptığımız çağrıyla KOBİ’lerimizin, girişimcilerimizin ve araştırmacılarımızın teknolojik birikimini, proje geliştirme uygulama ve iş birliği kapasitelerini artırmayı, ayrıca ticarileşme, markalaşma faaliyetlerini destekleyerek küresel ölçekte başarılı örneklerin ortaya çıkmasını hedefliyoruz.” dedi.

Yeni teşvik AB ve ülkemiz arasındaki iş birliği kapsamında olacak

KOBİ’ler için yapılan teşvik çağrısının 50 milyon avro olduğunu belirten Bakan Varank, 2007 yılında başlatılan Avrupa Birliği mali iş birliği anlaşmasına bağlı kalınarak yapıldığı ve Rekabetçi Sektörler Programı’nın yeni çağrısı olduğunu ifade etti.

Bakan Varank proje hakkında bilgi verdi

Ülkemiz ve AB’nin mali iş birliğinin önemine değinen Varank, “Bakanlık sorumluluğunda 2007’den bu yana yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı’nın 1. döneminde toplam hacmi 520 milyon avro olan 46 projeyi 33 ilimizde hayata geçirdik. Bu noktadan hareketle Rekabetçi Sektörler Programı’nın 2. dönemi için 2017 itibarıyla oluşturmaya başladığımız ve toplam hacmi yaklaşık 240 milyon avro olan 34 proje üzerinde çalışmalarımız halen devam etmektedir” diye konuştu.

Proje toplantıları 9 ilde yapılacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 50 milyon avro kapasiteli teşvik çağrısının muhteviyatı ve öncelikleri anlatmak amacıyla ülkemizde belirlenen 9 ilde toplantı yapacaklarını duyurdu. Toplantıların Ankara, İstanbul, İzmir, Van, Samsun, Trabzon, Diyarbakır, Kayseri ve Antalya illerinde yapılacağı ve çevresindeki illeri kapsayacağı söylendi.
Proje ile ilgili bilgilendirmelerin ve başvuruda gerekli olan hususların ayrıntılı şekilde yetkililer tarafından anlatılacağı ifade edildi.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.