KOBİ’ler 2019 yılında şaha kalkacak!

KOBİ’ler yeni yılda yerli üretimde hız kazanacaklar.

KOSGEB, 2019 yılında yüksek teknoloji ürünlerini yerli ve milli şekilde üretenlere 2.25 milyar TL destek vereceğini duyurmuştu. KOSGEB bu desteği öncelikle yerli milli üretim yapan KOBİ’lere tanıyacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 100 günlük eylem planında ‘yerli ve milli’ üretimin önemine değinerek 2019 yılında Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi tarafından teşvik verileceği sözünü vermişti. Üretim millileştikçe ticaret genişleyecek, istihdam artacak böylelikle KOBİ’ler de güçlenerek şaha kalkacak.

Destekler devam edecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “KOBİGEL Programı sayesinde 2 bin 545 işletmeye 734 milyon TL’lik sağlanacak kaynakla 1 milyar 500 milyon TL’lik proje yatırım hacmi oluşturmayı hedefliyoruz. Böylelikle 6 bin 55 yeni personel istihdam edilmesi bekleniyor. KOSGEB desteğinde yüksek teknoloji üretimiyle ilgili bir dönüşümden bahseden Varank, önümüzdeki günlerde açıklanacak Uçtan Uca Yerlileştirme Programı’yla cari açık azalacak” diye konuştu.

Uzkurt, KOBİ’lere ayrılan bütçe 2.25 Milyar TL

KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt, gelecek yıl KOBİ’lere destek için ayrılan bütçenin 2.25 Milyar TL olduğunu söyledi. Önceliğin ise Türkiye’nin ithal ettiği yüksek teknoloji ürünlerini yerli ve milli şekilde üretenlere verileceği bilgisini paylaştı.

KOBİ’lerin tahsil edemedikleri alacaklarıyla ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın twitter hesabından Devlet Destekli Alacak Sigortası Sistemi’nin hayata geçeceğini duyurmuştu. 1 Ocak 2019 da hayata geçecek bu sistemle KOBİ’lerin ticari alacakları garanti altına alınıyor. sistem sayesinde ticaret büyüyecek, 120, 180 ve 360 günlük vadeli satışlar teminat altına alınacak. Bakanlıkça kurulacak Devlet Destekli Alacak Sigortası Havuzu ile KOBİ’lerin alacaklarının büyük kısmı havuzdan tahsil edilecek.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.