KOBİ Vasfı Belgesi Nedir? Nasıl ve Nereden Alınır?

kobi vasfı belgesi nedir?

Ülke ekonomisi için güçlü bir yapı oluşturan KOBİ işletmeleri, var olan işletmeler arasında çok daha fazla bir sayıya sahip olmaktadır. Günümüzde çok daha fazla gerçekleşen destekler, KOBİ olarak faaliyette bulunan firmaların ve işletmelerin çok daha fazla gelişmesini ve de büyük bir şirket halini almasını sağlamıştır.

KOBİ olarak tanımlanan işletmeler, çalışan olarak minimum düzeyde 250 kişi çalıştırır ve de yıllık baz üzerinden bakıldığında net satış geliri 125 milyon lirayı geçmez.

Devlet tarafından büyük bir destek alan KOBİ’ler, bu KOBİ özelliğini taşıdıklarını belirtmek için her yıl KOBİ beyannamesi adı verilen beyannameyi doldurmaları gerekir. Bu belgeler, geçtiğimiz yıllarda direkt olarak KOSGEB müdürlüklerine elden teslim ediliyordu. Ancak 2018 yılı sonrasında E-Devlet adı verilen platformdan da bu beyannamenin verilebilmesi mümkün kılınmıştır. Bu özellik sayesinde hem KOBİ sahibi olan kişilerin işleri çok daha kolay bir hal aldı hem de KOSGEB Müdürlüklerine düşen iş payı azaltılmış oldu.

KOBİ vasfı nedir? KOBİ vasfı belgesi nasıl alınır?

KOBİ, bir kısaltmadır. Bu kısaltma, Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler’in kısaltılmış halidir. Bu KOBİ’ler, Türkiye içerisindeki işletmelerin büyük bir çoğunluğunu oluşturur. KOBİ’ler sayesinde ekonomi dinamik halde tutulur ve ülke ekonomisinin çok daha güçlü olması sağlanır.

Günümüzde KOBİ’ler, var oldukları alan üzerinde çok daha canlı bir yapı oluşturdukları için devlet tarafından daha fazla destek almaktadır. KOBİ’ler, kendi içlerinde farklı gruplara ayrılırlar. Bu gruplar:

  • Mikro İşletme
    Mikro işletmeleri içerisinde yer alan çalışan sayısı 10’dan azdır. Bu işletmelerin sahip olduğu yıllık net satış hasılatının veyahut da mali bilanço bilgilerinin 3.000.000 TL’yi aşmaması gerekir.
  • Küçük İşletme
    Küçük işletmeler içerisinde çalışan işçi sayısı 50’yi geçmez. Bu işletmeye ait olan yıllık net satış hasılatı ya da mali bilanço bilgileri 25.000.000 TL’yi aşmamaktadır.
  • Orta Büyüklükteki İşletme
    Bu işletmeler içerisinde yer alan işçi sayısı 250’den azdır. Yıllar olarak net satış hasılatları veyahut da mali bilanço bilgileri 25.000.000 TL’yi aşmaz.

KOSGEB KOBİ belgesi nasıl alınır?

KOBİ belgesi alabilmek için KOSGEB’e ait olan web siteye girilmesi gerekmektedir. Bu sitede yer alan ilgili alanda kişilerin KOSGEB’e Kayıt alanı ile kayıt olması, gerekli olan KOBİ beyannamesini doldurması, bu beyannamenin kontrolünün gerçekleştirilmesini beklemesi ve de verilmekte olan desteklere başvuruda bulunması gerekir.
Bahsedilen tüm aşamalar, KOSGEB sitesi içerisinde ayrıntılı ve anlaşılır bir şekilde belirtilmektedir. Bu aşamalar uygulanarak KOSGEB KOBİ belgesini almak mümkündür.

KOBİ belgesi ne işe yarar?

Var olan KOBİ belgesi, KOSGEB tarafından özel olarak istenir. Bu belgenin istenme sebebi ise, girişimcilere ait olan vergi borçlarını, adresleri, ailevi durumları ve kişisel banka hesaplarına dair bilgileri hesaplayabilmektir. Aynı zamanda bu hesaplama ile beraber takip işlemi de yapılır.
KOBİ belgesi alınırken kesinlikle yanlış bilgiler verilmemelidir. Yanlış girilen bilgiler sonrasında oluşacak olan sorunlardan tamamen KOBİ işletmesi sorumludur.

KOBİ beyannamesi nasıl doldurulur?

KOBİ beyannamesi doldurulurken kişiler, hata yapmamaya ve yanlış bir bilgi girmemeye dikkat etmelidir. Bununla beraber bilgilerin eksik bir şekilde girilmemesi de yine önemlidir. Var olan bir hata sonucunda ortaya çıkacak olan mali ve diğer sorunlardan tamamı ile KOBİ işletmesi sorumludur.

KOBİ beyannamesi doldurmak, günümüzde geçmişe nazaran çok daha basit işlemdir. Bu istenen bilgiler, E-Devlet platformu üzerinde kolaylıkla doldurulabilmektedir. Ancak kişilerin bu bilgileri doldurabilmesi ya da var olan bilgileri güncellemesi için KOSGEB’e ait olan veri tabanına üye olması gerekir. Eğer bu kayıt işlemi yapılmazsa, kişilerin bilgi girme ya da güncelleme işlemi ile beraber kayıt olabilmesi de mümkün olmaz.

 

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.