Kobi Tanımı Değişti! Yeni Kobi Tanımı Ne Oldu?

Kobi orta ve küçük işletmeleri ifade ediyor. Devlet tarafından yatırım ve teşviklerden yararlanmalarını sağlayan sistemin bir parçası olarak gündeme gelmektedir.

Kobi’nin tanımına bakıldığı zaman küçük ve orta ölçekli işletmelerin kelime anlamı ile kısaltılmışı olarak ifade edilebilir. Bunun ardından devlet tarafından işletmelere tanınan yatırım ve teşviklerden bankacılık kanalı ile yararlanmalarını da beraberinde getirir. Ancak son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile birlikte yaşanan ekonomik gelişmelerle birlikte Kobi’nin tanımının değiştiği ortaya konmaya başlandı.

Bankacılık sistemleri çerçevesinde daha kolay entegre edilmesi için gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Özellikle 2018 yılı ile birlikte Kobi’nin tanımı son derece değişikliğe uğradı. Ekonomide ve faiz oranlarında meydana gelen farklılıklar sonrasında sistemde isimler değişikliklik gösterebilir. Yeni sistemle birlikte kobi sıfatında olan bir işletme kobi olarak gösterilmeyebilir. Ya da tam tersi olabilir.

Kobi Tanımı Nasıl Değişti?

Kobi tanımı belirlenirken özellikle işletmelerin yıllık net kar oranlarının son derece önemli olduğu öğrenildi. Bu konuda bir yönetmelik değişti. Değişen yönetmeliğin ardından eskiden yıllık net kar 40 milyon lira olurken yeni yönetmelik ise bu durum 125 milyon liraya kadar çıkarıldı. Bu sistemde yapılan değişikliğin ana sebepleri üzerine yoğunlaşıldı. Bunun üzerine ekonomide meydana gelen dalgalanmalar, faiz oranlarının hızlı bir şekilde yükselmesi ve Türk lirasının dolar karşısında büyük bir yenilgiye uğraması gibi sebepler gösterilebilir. Kobi sınıflandırmaları kendi aralarında değişiklik gösterebilir. Sınıflandırma sistemi değişiklik göstermektedir.

KAYNAK: www.ekonomi24.com

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.