Kobi İçin YouTube Rehberi

Kobi İçin YouTube Rehberi

Kullanıcıların yaptığı aramalar arasında en çok arama yapılan arama motorunun Google olduğunu biliyorsunuz. Peki ya ikincisi kim? Tabii ki YouTube. Her ay 1,9 milyar kişinin girdiği Youtube, insanlar için gerçekten bir arama hedefi haline dönüştü. İnsanlar artık bilgi almak istedikleri zaman okumak yerine izlemeyi tercih ediyorlar. Youtube’u aslında bu kadar popüler hale getiren nedenlerden bir tanesi de bu. Peki Kobi bu doğrultuda ilerlerken nelere dikkat etmeli ve nelere önem vermelidir? Hadi o zaman bu soruyu cevaplamaya çalışalım.

1) KOBİ Sosyal Medya Gereksinimi

Eğer ki Kobi büyümek istiyorsa mutlaka sosyal medya platformlarındaki aktifliğini artırmalılar. Kesinlikle hedef kitlenizin hepsinin aynı platformda olduğunu düşünmeyin. Farklı sosyal medya mecralarındaki içerik paylaşımlarınızı artırmaya başlayın. Bunun dışında hedef kitlenizin sosyal ağlar üzerinde neler yaptığını incelemelisiniz. Özellikle Youtube’u bir arama motoru olarak kullanıp kullanmadığına bakmalısınız. Çünkü tüketicilerin yüksek çoğunluğu artık arayacağı bir şeyi direkt olarak Youtube üzerinden aramaya başladı. Bu aslında ne demek? Bu Kobi’ler için çok ciddi bir fırsat olabilir demek. Kobi’ler bu mecrada düzenli bir şekilde aktif olarak direkt hedef kitlelerine ulaşabilirler. O yüzden üzerine gidilmesi gereken kazanım kanalları arasında en önemlisi YouTube’dur diyebiliriz.

2) Youtube En Büyük İkinci Arama Motoru

Bilindiği üzere dünyanın en büyük arama motoru Google. Dünyanın en büyük ikinci arama motoru ise Youtube! Yani bu şu demek: insanlar bir şey aramak, öğrenmek, bilgilenmek istedikleri zamanlarda Google ve Youtube’a yöneliyorlar. Aynı zamanda Youtube’un Türkiye’de aylık 25 milyon tekil ziyaretçisi bulunuyor. Aylık ise 6 milyar izlenme sayısı bulunuyor. İşte tam olarak bu fırsatlardan ötürü Kobi bu mecrada sürekli olarak aktif bir şekilde yer almalıdır.

3) Youtube’un SEO’ya Etkisi

KOBİ Youtube için gerekli optimizasyon çalışmalarını yaptığı taktirde, dijital görünürlüğünü de çok rahat bir şekilde artırabilirler. Daha önce de belirttiğimiz gibi Youtube’un en çok arama yapılan ikinci arama motoru olmasından ötürü eğer ki başarılı optimizasyon yapılırsa Kobi’ler doğru içeriği doğru kitleye gösterme şansına sahip olabilirler.

4) Video İçeriğin Önemi

İnsanlar her gün Youtube’da yaklaşık 40 dakika vakit harcıyorlar. Bu süreyi ise genelde bir şeyler öğrenmek için geçiriyorlar. O yüzden Kobi bu mecrada nedir, nasıl yapılır gibi video içerik türlerine mutlaka önem vermeliler. İnsanlar bu videoları hem öğrenmek için hem de merak ettikleri için izliyorlar. İşte bu yüzden işletmeler bu içerik türlerine önem verip tüketicilerin karşısına bu içerik türleri ile çıkmaları gerekiyor.

5) Doğru Partnerle İşbirliği Yapmalısınız

İşletmeler, Youtube için çalışma yapmaya başladığında bazı noktalarda tıkanabilir ya da destek almak isteyebilirler. Bu mecradan beklediklerinizi karşılayabilmek için trendlerin neler olduğunu, içeriklerinizin optimizasyonunu, içeriklerinizin reklam çalışmalarını, içeriklerinizin konularını belirlemeniz, takip etmeniz ve uygulamanız gerekecek. Bu konu için kendinize doğru bir partner seçmeniz sizin için faydalı olacaktır. Eğer ki bu konu için bir partner arayışındaysanız Leadhouse sizin için iyi bir seçenek olacaktır.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.