Kobi için Devlet Destekleri

kobi-1

Kobi için Devlet Destekleri (KOSGEB)

KOBİ Nedir?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler kobi olarak adlandırılmaktadır. Yeni işletme kuracak olan kişilere sunulan teşvik, hibe ve krediler ise kobi destekleri olarak bilinmektedir. Katma değer oranı son derece yüksek olan bu işletmelerin ekonomik açıdan rahatlamasını sağlamak amacı ile kobi destek programları sunulmaktadır. Bu noktada kobi kredisi, kobi teşvik ve hibeleri ön plana çıkmaktadır. Şimdi gelin, kobi destekleri ile ilgili detayları hep birlikte inceleyelim.

KOBİLER İçin Destek

KOBİ’lerin dönem sonunda kar elde edebilmeleri için sunulan birçok teşvik, hibe ve destek bulunmaktadır. Bu konu ile ilgili özellikle KOSGEB destekli birçok hibe ve teşvikten bahsedebiliriz. KOBİ’ler için sunulan bazı destek ve teşvikler şu şekildedir:

  • Girişimcilik Destekleri
  • AR-GE, Teknolojik Üretim ve Yerleştirme Destekleri
  • İşletme Geliştirme, Büyüme ve Uluslararasılaştırma Destekleri
  • KOBİ Finansman Destekleri
  • İŞGEM/TEKMER Destekleri
  • Laboratuvar Hizmetleri
  • Banka Kredileri
  • Rehberlik ve Danışmanlık Hizmetleri

KOBİ’ler için sunulan teşvik ve destekler genel olarak KOSGEB tarafından ele alınır. Bu sayede destek ve teşvikler için belirlenen şartlar altında başvurular gerçekleştirilebilmektedir. Bunun yanı sıra Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK gibi kurumlarda KOBİ’lere destek ve teşvikler sunmaktadır. Üretim ve istihdam açısından önemli olan KOBİ’ler sürdürülebilirlik ve yeni iş imkânları bağlamında sürekli olarak desteklenmektedir.

Banka Kredileri

KOBİ’lere verilen destekler arasında en fazla dikkat çeken enstrüman banka kredileridir. KOBİ kredisi olarak bilinen bu krediler yeni iş alanı oluşturacak olan bireylere sunulmaktadır. İşlerin kesintisiz bir şekilde devam etmesini sağlayan banka kredileri, söz konusu işletmelerin ekonomik kazanç elde etmesi için son derece avantajlıdır. Esnaf ve kredi koşullarına uygun olan herkes için sunulan bu krediler, 250 kişinin altında çalışan sayısı olan şirketlere verilir.

KOBİ; sermaye büyüklüğü, çalışan sayısı, kâr düzeyi ve diğer pek çok değerlendirme kıstası kapsamında belirlenmektedir. Kısaca kobi kavramı işletme düzeyini belirlemek adına kullanılmaktadır. Üretim ve istihdam açısından önemli olan KOBİ’ler sürdürülebilirlik ve yeni iş imkânları bağlamında sürekli olarak desteklenmektedir. KOBİ’lerin kredi kullanabilmeleri için herhangi bir şekilde vergi borcunun olmaması gerekir. Ayrıca ipotek kaydının olmaması da çok önemlidir.

KOBİ’lere Verilen Hibeler

KOBİ’lere KOSGEB ayrıcalıkları ile hibe ve teşvikler sunulmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibidir.

Girişimcilik Destekleri

Geleneksel girişimcilik desteği kapsamında gerçek kişi işletmelerine 5.000 TL, sermaye şirketi işletmelerine ise 10.000 TL kuruluş desteği verilmektedir. Geri ödemesiz olan bu desteğin yanı sıra 5.000 TL ile 20.000 TL arasında değişen performans desteği ve ayrıca 5.000 TL sertifika desteği verilmektedir.

İleri girişimcilik desteğinde KOBİ’lere 375.000 TL’ye kadar destek verilir. Geleneksel girişimcilik desteklerine ek olarak makine, teçhizat ve yazılım desteği sunulur. 100.000 TL ile 300.000 TL arasında destek verilir. Ayrıca işletme koçluğu, danışmanlık ve mentörlük için de 10.000 TL verilmektedir.

AR-GE Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme Destekleri

AR-GE İnovasyon projelerine ve ürün geliştirme projelerine 750.000 TL’ye kadar, proje teklif çağrılarına ise 6.000.000 TL’ye kadar destek verilmektedir. Ayrıca endüstriyel uygulama projelerine ise 818.000 TL’ye kadar destek verilmektedir.

İşletme Geliştirme, Büyüme ve Uluslararasılaştırma Destekleri

Bu destekler kapsamında işletme geliştirme destek programı, yeşil dönüşüm destek programı, iş birliği destek programı, KOBİGEL – Kobi Gelişim destek programı, Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı, Yurt Dışı Pazar Destek Programı, Tematik Proje Destek Programı ve Genel Destek Programı sunulmaktadır. Bu destekler ile bir kobi 30.000 TL’den 1.500.000 TL’ye kadar destek alabilmektedir.

KOBİ Finansman Destekleri

KOBİ finansman destekleri kapsamında işletmelere kredi verilmektedir. 50.000 TL ile 500.000 TL arasında kredi verilen destek programında 18 ay ile 36 ay arası vade seçenekleri bulunmaktadır.

İŞGEM/TEKMER Destekleri

Bu program kapsamında bir kobi 3.800.000 TL’ye varan destek alabilmektedir. Mobilya ve donanım desteği 300.000 TL, orta kullanıma yönelik makine, teçhizat ve yazılım desteği 1.5000 TL, personel giderleri desteği 1.000.000 TL ve eğitim desteği 1.000.000 TL şeklindedir.

Rehberlik ve Danışmanlık Hizmetleri

Kobi için sunulan bu desteğin amacı işletmelerin mevcut durumlarının analiz edilmesi ve ihtiyaçlarının belirlenerek rekabet güçlerinin artırılmasını sağlamaktadır.

Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı

İşletmelerin istihdam seviyesinin kurulması için gerekli olan bu program işletmelerin faaliyetlerinin de sürdürülmesini sağlamaktadır.

KOBİ Destekleri ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

kobi-1

İşletmemin KOBİ kapsamına girdiğini/girmediğini nasıl öğrenebilirim ?

İşletmenizin kobi sınıfından bulunup bulunmadığını buradaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Yeni Girişimci Desteği Kapsamında KOSGEB Hangi Destekleri Sağlıyor?

Bir kobi, işletme kuruluş giderleri desteği, makine ve teçhizat desteği, kira ve personel desteği, sabit yatırım desteği gibi destekleri alabilir

Çalışanlar için yemek kartı desteği doğru mu ? 

Evet. Bir kobi çeşitli yemek kartlarını kullanarak çalışan başına yılda 15.000 TL’ye kadar kar elde edebilirler. Firmanıza uygun yemek kartını buradan öğrenin.

SGK ve Vergi Borcu Destek Alınmasına Engel mi?

Hayır. Borç tutarı düşülerek destek aldığınız tutar hesabınıza yatırılmaktadır.

Makine Desteği Almak İçin En Geç Kaç Ay Öncesinde Makine Alınmış Olmalıdır?

Fatura düzenlenme tarihinin en geç 1 yıl öncesine ait olması gerekir.

Destek Alınırken İşyeri Kapatılırsa Ne Olur?

Destek süreci sonlandırılır. İşletmenin durumu kurul tarafınca değerlendirilir.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.