‘Kobi Değer Kredisi’ ile küçük işletmeler rahatlayacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, KOBİ’lere yeni destek paketini açıkladı. Bakan Albayrak, “KOBİ Değer Kredisi” diye adlandırdığı paketin 13 banka tarafından geliştirildiğini ayrıca bütçeyi etkilemeyeceğini ifade etti.

25 milyon liranın altında yıllık cirosu olan şirketler KOBİ Değer Kredisi’ni kullanabilecek ve kredi ödemesi ilk 6 ay yapılmayacak. 20 milyar lira hacme sahip paketten 20 ile 40 bin arası KOBİ’nin faydalanması bekleniyor.

Bakan Albayrak’ın KOBİ Değer Kredisi Tanıtım Toplantısı’nda yapmış olduğu açıklamaların ayrıntıları ise şöyle:

Bakan Albayrak son birkaç ayda yaşanılan sürecin ve sonuçlarının dengelenme hususunda adım adım devam ettiğini,
döviz kurları, faizler, enflasyon ve CDS primlerindeki iyiye giden durum sayesinde 2018 hedeflerimizi tutturduğumuzu aktardı. Böylece 2019 için motivasyonumuz üst seviyelere çıkmış oldu.

İlerleyen zamanda dengelenme süreci kendini daha iyi şekilde göstermeye başlayacak. Bankacılık sektörünün kendini sağlam temeller üzerine oturtması özel sektör ve reel sektörlerin hayatta kalmasına bağlı olduğunu dile getiren Bakan Albayrak, bugün de önemli müjde vermek için toplandık dedi.

Son zamanlarda halkımız yararına olan güzel paketler açıkladıklarını, bugün de KOBİ’lerimize 13 bankanın iştirakiyle KOBİ Değer Kredisi Programını başlatıyoruz, ifadelerini kullandı. İlk etapta 12 banka olarak ilan etmiştik ama biraz önce Türkiye Bankalar Birliği başkanımız Şekerbank’ın da programa dahil olmak istediğini aktardı.

20 milyar lira hacme sahip paketimizin KOBİ’lerimize hayırlı olmasını diliyorum. 25 milyon liranın altında yıllık cirosu olan 20 bin ile 40 bin KOBİ’ye destek verilmiş olunacak. Azami 500 bin ve 1 milyon liralık paketler yapılacak ve kredinin 6 ay geri ödemesi olmayacak. En önemlisi devlet bütçesine etki etmediği gibi KOBİ Değer Paketi 13 bankanın inisiyatifinde olacak.

Paket ile ilgili dün yaptığı konuşmada Bakan Albayrak, piyasalardaki bu daralmayı bankaların katkısı ile hem kamu hem de finansal piyasada toparlanma olacağını ” inşallah el ele vererek daha iyi noktaya gelmesini sağlayacağız.” ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.