Karadağ’da Şirket Kurmak

Karadağ'da Şirket Kurmak

“Karadağ’da Şirket Kurmak, Karadağ da Şirket Kurmak ve Avantajları” sorularına yanıt bulacağınız yazımızda, Karadağ’da şirket kurmak hakkında işinize yarayacak bilgileri detaylı şekilde anlatıyoruz. İşte Karadağ’da şirket kurmak hakkında bilmeniz gerekenler:

Karadağ’da Şirket Kurmak

Teknolojinin gelişmesiyle, insanlar ve ülkeler arasındaki mesafelerin gittikçe kısaldığını ve hatta yok olduğunu söylemek çok da yanlış olmayacaktır. Özellikle iş dünyası için yurt dışı yatırım fırsatları oldukça popüler olmuş durumda. Bizlerde farklı pazarlara entegrasyon fırsatlarını değerlendirmek isteyen yatırımcılar için kolları sıvadık ve oldukça kazançlı olabilecek bir yatırım fırsatını kaleme aldık; Karadağ’da şirket kurmak!

Eski Yugoslav Cumhuriyeti’nin dağılmasından sonra bir süre Sırbistan-Karadağ şeklinde var olduktan sonra, 2006’da yapılan referandumun ardından Sırbistan’dan ayrılmaya ve bağımsızlığını ilan etmeye karar veren Karadağ, İtalya’nın karşısında Adriyatik kıyısında yer alan bir Balkan ülkesi. NATO’nun en genç üyelerinden biri olan Karadağ’ı ülke olarak ilk tanıyan ülkelerden biri de Türkiye’dir.

Son zamanlarda Türk yatırımcıların bir hayli ilgisini çeken yüzey alanı küçük, potansiyeli çok yüksek olan Karadağ (Montenegro), yurt dışında şirket kurmak isteyen yatırımcıların göz bebeği! İşte Karadağ’da şirket kurmak isteyen yatırımcıların bilmesi gerekenler:

Karadağ da Şirket Kurmak ve Avantajları

 1. Oturum İzni Kolaylığı
  Karadağ şirket projesi ile, siz ve aileniz için kısa bir sürede kolayca oturma ve çalışma izinleri alabilirsiniz.
 2. Karadağ Düşük Vergi OranlarıKaradağ da şirket kurmak isteyenlerin ilk dikkat ettiği durumlardan biri vergi sistemidir. Çünkü oldukça düşük vergi uygulanan ülkede gelir vergisi ve kurumlar vergisi %9. Bu oran Türkiye’de ise yüzde 22’dir. Peki, gelir vergisi ve kurumlar vergisinin düşük olması ne anlama geliyor? Düşük vergi sistemi ticari faaliyetlerdeki karlılık oranında ciddi artış sağlar.
 3. Karadağ ve Türkiye Arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması
  Karadağ ile Türkiye arasında bir serbest ticaret anlaşması var. Bu, özellikle ithalat ve ihracat alanında, belirli ürünleri vergilendirmeye gerek kalmadan önemli bir avantaj haline gelebilir.
 4. Karadağ İle Avrupa’ya Açılacaksınız
  Karadağ’da şirket kurmak, aynı zamanda Avrupa ülkelerine iş kapıları açmak anlamına da geliyor. Karadağ’da açacağınız şirket sayesinde Türkiye ve tüm Avrupa ülkelerinde ticaret yapabilirsiniz.
 5. Avrupa Birliği Avantajına Sahip Olabilirsiniz
  Karadağ, AB’ye katılmaya çok yakın bir ülke. Müzakere altındaki Karadağ’ın yakında Avrupa Birliği’ne üye olacağına inanılıyor.
 6. Karadağ Şirket Yatırımı İle Arazi Avantajı
  Karadağ’da kişi olarak satın alabileceğiniz arazi 5 dönüm ile sınırlıdır ve ama şirketin satın alacağı arazi üzerinde üst sınır yoktur.
 7. Karadağ’da Çifte Standart Yok!
  Bu çok önemli bir durum. Çünkü yerli halk tarafından kurulan şirketlerle eşit haklara sahip oluyorsunuz.
 8. Devlet Teşvik Alanları Daha Avantajlı
  Şirketinizi devletin yönettiği bölgelere yatırım yaparsanız, bir avantajınız olacaktır. Çünkü bu, ülkenin size çok fazla yardım ve teşvik sağlayacağı anlamına gelir.
 9. Karadağ’da Yabancı Ortak Zorunluluğu Yok!
  Bir AB ülkesinde şirket kurmak istiyorsanız, şart olarak yabancı bir ortakla çalışmanızı isteyeceklerdir. Karadağ’da ise böyle bir gereklilik bulunmuyor.
 10. Bir Pasaport, Bir Adli Sicil Kaydı ve 4 Günde Şirketiniz Hazır!
  Karadağ’da şirket açmak çok basit. İhtiyacınız olan tek şey bir pasaport ve sabıka kaydı. Sonrasında ise şirketinizi 4 gün içinde açabilirsiniz.

Karadağ’da Şirket Kurma Maliyetleri

Sadece birkaç belge ile Karadağ’da 1 hafta içinde limited şirket kurmak, 3 hafta içinde oturma, çalışma izni ve iş faaliyetlerine başlamak mümkündür. Kuşkusuz, çözüm ortağınızı dikkatli bir şekilde seçmeniz ve bu ortağın Karadağ’daki tüm bu işlemler hakkında tavsiyelerde bulunması, birden fazla danışmanlık şirketi ile görüşmeniz ve aklınızda soru işareti bırakmayacak şekilde tüm sorularınızı sormanız sizin için faydalı olacaktır.
Şirket kurmak için gerekli belgeler ve ödemeler ise şu şekildedir;

Karadağ’da 2020 Yılı Maliyetleri

 • Tek kişi için şirket kurulumu ve oturma çalışma izni alınması 950€.
 • Muhasebeci ücreti aylık 120€ (Pasif şirket: 70€)
 • Aylık devlete ödenmesi gereken sigorta primi kişi başı 70€

GEREKLİ BELGELER

 • Pasaport
 • Temyiz kağıdı (İki ülke arasında imzalanan suçluların iadesi anlaşması kapsamında isteniyor)

Bu belge ve masrafları karşılayabilen herkes Karadağ’da bir şirkete sahip olabilir, oturma ve çalışma izni alabilir.

Karadağ’da Şirket Kurmak hakkında tüm gerekli olan bilgilere artık hakimsiniz. Karadağ’da Yatırım Yapmanız İçin 9 Neden yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.