Kamu bankalarından büyük özveri örneği

Ülkemize yönelik ekonomik saldırıların olduğu dönemde ekonomiye destek olan kamu bankaları kriz çığırtkanlarına inat 1,2 milyar lira faiz gelirinden vazgeçtiler.

2001 yılından bu yana destek oluyorlar

Yapılan algı operasyonlarına rağmen ekonomiyi sırtlayan kamu bankalarının takipte olan kredileri diğer bankaların altında kaldı. 2001 yılında tek partinin iktidara gelmesiyle birlikte ekonomik krizin bitmesinde destek sağlayan kamu bankaları 2018 yılının ortalarından 2019 yılının başına gelindiği süreçte de ekonomiye lokomotif oldu.

Ülke ekonomisine 1,2 milyarlık destek

Tüketicilerin kredi kartı borcundan, çiftçiye yapılan desteklemelere, inşaat sektörüne yapılan faiz indiriminden, finansmana sıkışan KOBİ’lere yapılan desteklere kadar kamu bankaları ülkenin kalkınmasında büyük rol oynuyor. Özveri ile yaptıkları desteklere rağmen maddi varlığını da dengeli şekilde tutmayı bildiler. Ülke ekonomisine destek için 1,2 milyarlık faiz gelirinden vazgeçen kamu bankaları bu dönemde takipteki kredi oranlarında ise özel bankaların seviyesini altında seyretti.

Kredilerde üstünlük kamu bankalarında

BDDK’nın aktardığı bilgilere göre, 2019 Ocak ayında toplam kredi hacmi, 2018’in aynı dönemine göre % 12,6’lık artışla 2 trilyon 377 milyar lira oldu. Kamu bankalarının bu dönemdeki kredi hacmi % 22 artarak 826.5 milyar lirayı aştı. Son 1 yıldaki kredi hacminde 266 milyar liralık artışın, % 55’ini üç kamu bankası yaparken, miktarın 147 milyar olduğu aktarıldı. Aynı dönemde yerli özel bankaların kredi büyümesi % 3 oldu.

Takipte olan kredileri çok az

Ülke ekonomisine finansal olarak kredi desteği veren kamu bankaları, takibe düşen kredi oranında diğer bankaların altında seyrediyor. Sektörde % 4,03, yabancı bankalarda % 5,5, özellerde ise % 4,71 olan takipteki kredi oranı, kamu mevduat bankalarında % 3.12 oranında kaldı. Takibe düşen krediler sektörde bir yılda % 55 artarken, bu oran kamu bankalarında % 42’de kaldı. Kredilerdeki artışın % 55’ine kamu bankaları destek olurken, batık kredi artışında kamu bankalarının aldığı pay % 22 oldu.

Yapılan olumsuz algı bertaraf edildi

Son dönemde kamu bankalarının ülkemiz ekonomisine desteğini artırmasıyla kriz çığırtkanlarını da kamçıladı. Bu kişilerin görev zararıyla ilgili yalanlarına kamu bankalarının batık kredilerinin sektörün çok üzerinde olduğunu söylediler. BDDK’nın yayımladığı ocak verileri kriz tellallarının oyununu bitirmiş oldu.

Bankacılık sektörünün net kârının % 30 düştüğü verilerde, kamu bankalarının kârındaki % 67’lik azalışın nedeninin, faiz indirimlerinden dolayı, yaklaşık 1,2 milyarlık faiz gelirlerinden vazgeçmiş olmaları gösterildi. Kamu bankaları, faiz oranlarını indirmeseydi, net kârları % 20 artışla 1,6 milyar lirayı bulacaktı. Faiz politikası düşük seyretmeseydi, kamu bankalarının faiz geliri 8,9 milyar lira olmayacak 10,1 milyar lira olarak gerçekleşecekti.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.