Kadın girişimciler hangi kurumlardan kredi alabiliyor?

Ülke ekonomisinin kalkınması adına erkek girişimciler katkıda bulunduğu gibi kadın girişimcilerin de azımsanmayacak kadar katkı sağladığı söylenebilir.

Son zamanlarda kadın girişimci sayısındaki artışın sebeplerinden biri devletin kadınlarımıza açtığı kursların fazlalığı, diğeri ise kadınlarımızın birçok alanda uzmanlaşarak kendini kanıtlaması olarak söylenebilir.

Açtıkları işlerle istihdam sağlıyorlar

Kadınlarımız girişimde bulunarak uzmanlaştıkları alanla ilgili açtıkları iş yerlerinde istihdama katkı sağlıyor. Bu da gösteriyor ki kadınlarımıza maddi destek sağlandığında girmiş olduğu sektörde adından söz ettirmesini biliyorlar. Şimdilerde kadınımız hem maddi hem de manevi olarak toplumdan destek alırken eğitim seviyelerini yükselterek ve finansal kredi desteği sayesinde girişimci erkeklerle boy ölçüşür oldular. Sonuçta ekonomik açıdan kendi ayakları üzerinde duracak konuma geliyorlar.

Kadınlarımız nereden destek ve kredi alabilmektedir?

Devletimiz kendi işini kurmak isteyen ev hanımlarına KOSGEB aracılığıyla hibe ve mikro kredi imkanı sunmaktadır. Ayrıca girişimci kadınlara destek olmak adına bazı vakıflar faizsiz ya da geri ödemesiz destek imkanı veriyor. Bunların dışında ülkemizdeki çoğu banka yeni iş kurmak veya hazırdaki işini büyütmek isteyen kadınlarımıza düşük faiz ve uzun vadeyle iş yeri desteği vermektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

Bakanlık kanalıyla işini kurmak isteyen girişimci kadınlara 15 bin lira kredi desteği verilmektedir. Kredi faizsiz şekilde olup geri ödemesi 8 yıl gibi uzun vadede yapılmaktadır.

Türkiye Grameen Mikrofinans Programı

Bankalardan kredi alamayan, kendi işinin patronu olmak isteyen kadınlarımıza bu kuruluş finansal destek hizmeti vermektedir. Kredi alma şartı olarak sadece 5 kişilik bir ekip kurmanız ve kuruluşun sunduğu 3 günlük eğitim programına katılmanız gerekmektedir.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği

KOBİ ve girişimcilere destek veren, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı olan KOSGEB, kadınlarımıza yeni girişimci desteğiyle farklı destek oranı sağlarken hem de hibe desteği veriyor. KOSGEB girişimcilere % 60 destek sağlarken kadın girişimcilere % 80 oranında destek veriliyor.

KGF Kadın Girişimci Desteği

KOBİ ve KOBİ olmayan işyerlerine kullanmak istediği krediler için aracı oluyor. Yani ister kadın ister erkek olsun girişimci olan, iş fikriniz ile ilgili faaliyetiniz varsa KGF kullanacağınız kredi için size kefalet sağlıyor.

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu

Bu kurul TOBB’a bağlı bir kuruluş olup sadece girişimci kadınlarımıza gerekli eğitim desteğini vermekle kalmayıp kadınlarımızın girişimde bulunmak istediği fikirlerinin aktif olarak faaliyete geçmesine destek oluyorlar.

KAGİDER

Girişimci kadınların güçlenerek kendini kanıtlamasına yardım eden sivil toplum kuruluşudur. KAGİDER girişimci kadınlara eğitim, rehberlik ve mentörlük desteği vererek güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca “Türkiye’nin Kadın Girişimci Yarışması”nı 2007’den bu yana düzenleyen KAGİDER, kadın girişimci sayısını gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarmayı hedeflemektedir.

Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı

Düşük gelire sahip kadınlarımızın ekonomik durumu ve yaşam standardını artırmasını destekleyen sivil toplum kuruluşudur. Desteği kâr elde etmek için yapmayan kuruluş, kadınların kalkınmada öne çıkmasını güçlendirmek için eğitim, kredi, danışmanlık ve pazarlama hizmetleri vermektedir.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.