İTO’dan KOBİ’lere “ihracat koçu“ takviyesi

İstanbul Ticaret Odası, hiç ihracat yapmamış veya 100 bin dolardan az ihracat yapmış KOBİ’ler için 4 aylığına danışmanlar atayacak.

İTO, İlk Adım Programı bünyesinde, bugüne kadar ihracat gerçekleştirmemiş veya 100 bin dolardan az ihracat yapmış işletmelere danışmanlık yapmak için 4 ay süreyle ‘ihracat koçu’ atanacağını duyurdu.

Başvurular ito.org.tr’den yapılacak

İstanbul Ticaret Odası, 5 – 250 çalışanı bulunan hiç ihracat yapmamış ya da 100 bin doların altında ihracat yapmış KOBİ’lere ihracatı kavramaları için İhracata İlk Adım Programı’nı başlattı. Programdan yararlanmak isteyen firmalar, 5 Mart’a kadar www.ito.org.tr adresinden başvuru formunu doldurmaları gerekiyor.

“İhracatı artırmak zorundayız”

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, ülkemizin tek çıkış yolunun ihracat olduğunu geçen yılki ekonomik kıskaçtan sonra net bir şekilde görüldüğünü vurguladı. İşletmeler için ihracatın rutin faaliyet haline gelmesi gerektiğini söyleyen Avdagiç, devamında: “Her türlü taarruza karşı ürünlerimizin niteliğini, direnç gücümüzü ihracat artıracaktır. Ekonomide ihracat dertlere devadır, katma değer oluşturur, istihdam sağlar, hanelere refah getirir, fabrikaların çarklarını döndürür. İhracatı ne pahasına olursa olsun artırmak zorundayız. İhracat, birinci ligin kalıcı üyesi olmanın tek yoludur. Bu sebeple İhracata İlk Adım Programı’nı yenilenen içeriğiyle yeniden faaliyete geçirmeye karar verdik.” dedi.

Danışmanlık hizmeti 4 ay olacak

Avdagiç, bugüne kadar 246 firmanın yararlandığı, yenilenen şekliyle İhracata İlk Adım Programı’ndan faydalanacak firmalara uzmanların yerinde danışmanlık hizmeti vereceğini bildirdi.

Programa KOBİ’lere özel ihracat destek paketi koyduklarını belirten Avdagiç, “Başvuru İTO’nun internet sitesinden yapılacak ve programa katılacak firmaları tespit edeceğiz. Sonrasında 5 firmaya bir danışman düşecek şekilde eşleştirme yapacağız. Danışmanlarımız haftada 4 saat KOBİ’lere işyerlerinde hizmet verecek. Firmaların, 4 ayda 64 saat danışmanlık hizmeti alması sağlanacak.” dedi.

“İhracatı, cephede savaşmak gibi görünüyorum”

İTO’nun 2019’u “Ekonomimize Global Nefes: İhracat Yılı” olarak ilan ettiklerini hatırlatan Avdagiç,”Yaşam koçu gibi KOBİ’lere ‘ihracat koçu’ tayin ediyoruz, onlara ‘gel öğretelim, üret satalım’ diyeceğiz. İhracatı, ben cephede savaşmak gibi görüyorum. Bu sebepten bütün kuvvetimizle başarmak zorundayız. KOBİ’lerin yeni pazarlara açılmalarına, yenilenen ve tekrar hayata geçirilen, İhracata İlk Adım Programıyla katkıda bulunmak istiyoruz. Ekeceğimiz tohumlardan ormanın en değerli ağaçlarını yetiştirmek istiyoruz.”

Avdagiç, bu programla ihracat tohumu ektiklerini, yeni ihracat rekorlarıyla, daha çok Türk malının dış pazarda satılmaya başlanmasıyla karşılığın alınacağını belirtti. Bu projeyle 2 hedeflerinin olduğunu bildiren Avdagiç, “Üyelerimizin küresel rekabetin bir parçası olması 1. hedefimizdir. Sadece bulundukları ülke, il için değil, tüm dünya için üretmesini istiyoruz. 2. hedefimiz ise hiç ihracat yapmamış ya da ihracat yapmış ama bir daha ihracat yapamamış işletmelerimize de ihracatın kapılarını aralamak istiyoruz. Avdagiç, ilk ihracatını yapan firmaya kendisinin de bir ödül vereceğini söyledi.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.