İstihdamda kayıt dışı oranı % 25 azaldı

Kayıt dışı istihdamın azalması için hükumetin atmış olduğu kararlı adımlar ve doğru hamleler sayesinde oran % 25 azalarak % 30 civarına geriledi.

Başta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olmak üzere bağlı tüm birimler kayıt dışı istihdamın azalması için ülke genelinde çalışma yaparak, istihdam teşvikleriyle % 55 olan oran % 30’lar seviyesine indi.

İstihdam 2019 meyvelerini veriyor

Kayıt dışı istihdamın azalmasıyla ilgili konuşan Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Mehmet Selim Bağlı,
Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk ve ekonomi kurmaylarının İstihdam 2019 ile verdikleri mesajı işverenlerin iyi almasıyla bu düşüşün yaşandığını belirtti. Bağlı, kayıt dışı istihdamın ekonomiye büyük külfet getirdiğini, maliyet olarak yükün ağırlaştığını vurguladı.

Sosyal Güvenlik Kurumu açısından bakıldığında istihdam oranındaki 1 puan azalma ülkeye 2 milyar TL olarak açığa neden olacağını ifade eden Bağlı, açığı azaltmak için var güçleriyle çalışacaklarını söyledi. Ceza yoluyla değil de verilen eğitim ve teşviklerle kayıt dışı oranını azaltmayı amaçlıyoruz, dedi.

Hedef kayıt dışı istihdamı % 15 civarına çekmek

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Mehmet Selim Bağlı açıklamasında son olarak, “Kayıt dışı istihdam oranı, doğru teşvik sistemi, bilinçlendirme ve etkin bir denetimle yüzde 55’lerden yüzde 30’lar seviyesine indirildi. Tarım dışı sektörde kayıt dışı istihdam oranı ise yüzde 20-22’lerde. Hedefimiz, bu oranı yüzde 15’lere çekmektir.” diyerek sözlerini tamamladı.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.