İstanbul’dan MELEK YATIRIMCILAR geçti

18 – 19 Şubat tarihleri arasında yapılan etkinlikte dünyanın birçok ülkesinden gelen Melek Yatırımcılar İstanbul’da ağırlandı.

Melek yatırımcı ne demek? Kimler Melek yatırımcı olabilir?

Yeni bir projeyi hayata geçirmek ya da bir işletme kurmak için teşebbüste bulunuyorsunuz. Ama yeterince sermayeniz olmadığı için açamıyorsunuz. Tam bu noktada Melek yatırımcılar devreye girerek size destek vererek yeni girişimcilerin engellerini ortadan kaldırıyor.

Girişimcilere MELEK takviyesi

Bütçesi yetmediği için başlamayan projeler, işletmelerini bir türlü aktifleştirmeyen girişimcilere melek yatırımcılar gerekli olan finansman ihtiyacını gideriyorlar. Ülkemiz günden güne melek yatırımcıların dikkatini çeken önemli bir merkez olarak gösteriliyor. Öyle ki 2018 yılında girişimcileri için sağlanan destek 500 milyon Euro’nun üzerine çıktı. Melek yatırımcıların desteği sayesinde Türkiye Avrupa’nın 5. büyük melek yatırım pazarı haline geldi.

Kanun pazarın büyümesini sağladı

Verdiği desteklerle birçok başarılı projeyi ileriye götüren melek yatırımcıların sayısı da bir hayli fazla olduğu gibi 2018 sonunda Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından akredite edilen 471 melek yatırımcı olduğu söyleniyor.
Melek yatırımcı pazarının büyümesini sağlayan en büyük etkenin ise Türkiye’nin kanun yapması olarak gösteriliyor. Türkiye, dünyada melek yatırımcılık kanununa sahip 4. Avrupa’da ise 2. ülke olarak biliniyor.

Avrupa ve Amerika da payı büyük

Avrupa ve Amerika da melek yatırımcılık desteğini çok önemsiyor. Avrupa’da erken dönen yatırımların yüzde 90’dan fazlası bu sermayeyle karşılanıyor. Geçen sene Avrupa’da 340 bin melek yatırımcı toplam 9,6 milyar Euro yatırım yaptı. ABD de ise yatırımcı sayısı 320 bin civarında iken verilen desteğin 26 milyar doları aştığı söyleniyor. Melek yatırımcı desteğinin dünyada 2020 yılında 50 milyar doları aşması bekleniyor.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.