İşletmeler Taşıt Tanıma Sistemiyle tasarruf ediyor

Teknolojini gelişmesiyle birlikte her alandaki yeni gelişmeler insanları yakından etkiliyor.

Şirketler ve KOBİ’ler ekonomik uygulamaları zamandan tasarruf etmek ve giderleri azaltmak için hemen kullanmaya başlıyor. Taşıt tanıma sistemi de firmalara akaryakıt giderlerinde tasarruf sağlıyor.

Taşıt Tanıma sistemi şirket araçlarının yakıt takibi için yapılmış bir sistemdir. Bu sistemi kullanan firmalar yakıt giderini azalttığı gibi araçlarının ne zaman, nereden ve kaç litre yakıt aldığını görebilirler.Sistem sayesinde hangi aracın ne kadar yakıt harcadığını ölçebilir, yakıtta ekonomik olan araçları tercih edebilirsiniz.

Taşıt tanıma sistemlerini uygulamaya koyan çok işletme olduğu gibi bu işi profesyonelce yapan, ülke genelinde hizmet veren işletmeyi tercih etmeniz size yarar sağlar.

Taşıt tanıma sistemine nasıl geçilir?

Öncelikle bu sistemi Türkiye geneli çalışan, güvenilir, işinin ehli bir firma ile anlaşma yapmalısınız. Firma ile maddi konularda anlaşma sağladıktan sonra araçlarınızla ilgili belgeleri ve bilgileri sisteme kayıt yapar. Bu kayıttan sonra araçlarınıza cihaz takılır. Sistem kayıtlı olan araçlarınız dışında başka aracı tanımaz. Böylece yakıt gideriniz kontrol edilmiş olur.

Taşıt tanıma sistemi cihazları farklılık gösterir. Bunlar;

1- Akıllı Halka: Taşıtların pompa kapağına takılan, motor bağlantısı olmayan, kullanımı kolay ve kaybolma riski az olan cihaz türüdür.

2- Akıllı Anahtarlık: Kaybolma riski çok olan, elde taşınabilen cihazdır ama kilometre ölçümü yapmaz.

3- Taşıt Tanıma Kimlik Ünitesi: Motora bağlanan sistem elektronik kontrol edilir ve kilometre ölçümü yapar. Motor bağlantısından dolayı az tercih edilir.

Taşıt Tanıma Sistemi Ödeme Şekilleri

* Kredi Kartı: Sisteme tanımlı kartınızın aylık harcamaları buradan tahsil edilir. Ay sonunda kartınızda harcanan meblağın faturası şirketinize takdim edilir.

* Doğrudan Borçlanma Sistemi: Sağlayıcınızın anlaşmalı olduğu bankadan aylık yakıt harcamanız kadar doğrudan borçlandırma hesabı açtırıp harcamalarınız buradan otomatik alınır.

* Nakit Blokaj: Harcama limitiniz kadar parayı teminat olarak anlaşmalı bankaya yatırırsınız. Aylık yakıt tutarınız kadarını anlaşmalı firmaya ödersiniz. Anlaşmanız bittiğinde teminatınızı geri alırsınız.

* Teminat Mektubu: Aylık harcama miktarınızı anlaşmalı olan bankadan teminat mektubu alırsınız. Aylık harcamalarınız tutarını havale yada eft ile ödersiniz.

Taşıt Tanıma Sisteminin Faydaları

Kolay kullanımı sayesinde araçtan inmeden yakıt doldurulduğu için zaman tasarrufu sağlar.

İnternet üzerinden aracınızı takip edebilir yani aracınızın ne zaman, nerede, ne kadar yakıt aldığını tespit edebilirsiniz. Geriye dönük raporlara da ulaşabilirsiniz.

Araçlarınıza tanımlı sistem sayesinde güvenle kullanabilirsiniz.

Sistem sayesinde muhasebe işlerinde faturalarınız tek kalemde toplanmış olur.

Sistem üzerinden araçlarınıza limit koyarak fuzuli kullanımı önlersiniz.

Yapmış olduğunuz tüketim miktarına göre firmalardan belirli oranda iskonto alabilirsiniz.

KAYNAK: Kobilgi Haber