İŞKUR, engellilerin engellerini kaldırmak için kolları sıvadı

Devletimiz engelli vatandaşların yaşadığı sorunları en aza indirgemek, önlerine çıkan zorlukları ortadan kaldırmak için düğmeye bastı. Bu amaçla engellilere istihdam teşviki sözü geldi.

İstihdam teşviki için görevlendirilen İŞKUR, başlattığı uygulama ile engelli bireylerin işe alınması durumunda KOBİ’lere, işletmelere teşvik verileceğini açıkladı.

Programla engelliler iş sahibi olacak

İŞKUR’un hazırladığı İşveren Teşvik Programı sayesinde engellileri istihdam etmek istemeyen işyeri sahipleri, KOBİ’ler çalışmasında sorun olmayan engellilerin iş sahibi olmasına izin vermiş oluyorlar. Engellilerin işe kabul edilmeme sebebi olarak işi aksatacağı öne sürülürken program ile işi aksatmayan kişiler alınacak. Alınan her bir engelli işçi için ise İŞKUR teşvik verecek. İŞKUR’un geliştirdiği proje sadece engellilere yönelik olmayıp engelli çocuğu olan bireylerde yararlanabilecek.

Proje engellilere ‘umut’ oldu

İşyerleri, şirketler ve firmalar engelli iş başvurularını geri çeviriyorken şimdilerde İŞKUR’un başlattığı Engelli İstihdam Teşviki bu engelleri ortadan kaldırdı. Cumhurbaşkanlığı kararıyla işverenler engelli vatandaşları istihdam açmasıyla İŞKUR kanalıyla sigorta pirim desteği verileceği bildirildi. Teşvik sayesinde işverenler, KOBİ’ler kendisi için yararlı olabilecek engelli kişileri istihdam etmeye başladı.

Hangi şartları yerine getirenler bu teşvikten yararlanabilecekler?

• İşverenler özel sektörde faaliyet gösterecekler
• Devletle bağlantısı olan veya yarı özel olan kurumların engelli istihdamına başvurması halinde işveren teşvikten yararlanamıyor.
• Özel sektörde çalıştırılmak zorunda olan engellilerin dışında isteğe bağlı olarak engelli çalıştırma başvurusu yapılması gerekiyor.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.