İşçilerin yerini robotlar alınca 7 bin kişi işsiz kalacak

Ekonomi

Dünyanın ve Avrupa’nın öncü otomobil firmalarından biri 2023 yılına kadar işçilerin yerine robotları yerleştirerek 7 bin işçinin görevine son vermeyi hedefliyor.

Otomotiv sektöründe Almanya’da faaliyet gösteren ve dünya otomobil piyasasında önemli bir yere sahip otomobil firmalarından biri 2023 yılına kadar kademeli şekilde 7 binden fazla kişinin işten çıkarılacağı kararını kamuoyuna duyurdu.

İşçilerin yerine robotlar

Dünyaya ihracat yapan, ismi verilmeyen otomobil firması çıkardığı işçilerin yerine ise son sistemle donatılmış robotları koymayı planlıyor. Almanya’nın önde gelen otomobil firması geçmiş dönemlerde egzoz emisyon skandallarıyla adından söz ettiren firma ve yapılan hatadan dolayı milyarlarca avroluk ceza almıştı.

Amaç tasarruf yapmak

Egzoz emisyon skandalından ödediği cezaları tasarruf yaparak çıkarmayı düşünüyor. Bu amaçla yıllık olarak 6 milyar avro tasarruf yapmayı planlayan kar elde etmek için işçi çıkarmayı düşünüyor. Dev otomobil firması 2023 yılına kadar 7 binden fazla kişiyi işten çıkararak tasarruf yapmayı planlıyor.

Dijitalleşme ile insanların yerini robotlar alıyor

Otomobil firmasının yetkilisi konuyla ilgili olarak, “önümüzdeki yıllarda 7 binden fazla kişiyi işten çıkarmak zorunda kalacağız. Bunun iki sebebi var. Birincisi arabalarda daha az parça kullanılıyor ve daha az çalışana ihtiyaç var. İkinci olarak ise dijitalleşme ile insanların yerini makineler alıyor. Ne yazık ki birçok insan işini kaybedecek.” şeklinde konuştu.

İnsan gücü yerine robot gücü

Dünyaca tanınan otomobil şirketinde çalışan işçilerin kol gücü yerine robot işçilerin gücünün gelmesi için çalışmalara hız verildi. Dev otomobil 2023 yılına kadar aralıklarla işçi çıkarmaya devam ederken çalışanlarının bazılarını ise emekli etmek için girişimde bulunmaya hazırlanıyor.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Tags: , , , , , ,

You May Also Like

Ankara’daki Güvenlik Fuarı’na ilgi yoğun
Türk Profesör ince bağırsaktan yapay mesane yaptı

İdeal Şirket Yolculuğu | Kobi Destek

ROIVA Akademi eğitmenlerinden Hande Demirel'in İdeal Şirket Yolculuğu Kitabı Tüm D&R'larda...

Duyurular