İş Hayatına ‘Dijital Dönüşüm’ nasıl etki etti?

Çağımızda bilgiye ulaşmak artık çok kolaylaştı. Yeter ki isteyelim. Teknolojinin gelişmesiyle yaşantımızın her anında bilgi ile iç içe olmaya başladık. Evde, sokakta, okulda, parkta, işte … anlayacağınız her yerde bilgiye ulaşabiliyoruz.

İş hayatı önceki dönemlerdeki gibi sıkıcı değil. İş aksatan onay süreçleri, belge veya mektup beklemeler, elle yazılan dosyalar tarihin tozlu raflarına kaldırıldı. Günümüzde bilgi edinmek bir tık uzağımızda bizi bekliyor. Bilgisayarlardan, cep telefonlarından, tabletlerden istediğimiz her an bilgiye ulaşabiliyoruz. Bu değişim herkes tarafından ‘Dijital Dönüşüm’ olarak adlandırılıyor.

Dijital Dönüşüm iş hayatını nasıl etkiledi?

Resmi kurumlardaki evraklar, dosyalar, okullardaki plan ve kayıt defterleri, bakkal defteri dijital dönüşümle masaların üstünde bekleme dönemi son buldu. e-fatura ve e- defter gibi programlarla bilgi dijital ortama kayıt edildiği için yığınla evrak yükünden, masraftan ve doğaya zarar vermekten kurtuluyorsunuz.

e-mutabakat ile anlaşmak için saatlerce telefondan görüşme yapmanıza gerek kalmıyor. Taraflar anlaştıktan sonra e-mutabakat ile kredi kartıyla ödeme yapabiliyorsunuz.

Önceden evrak ve belgelerden başınızı kaldıramazken şimdi artık belge depolamayla işletmenizin belgelerine bir tık kadar yakınsınız.

e-ticaret ile ülkenin ve dünyanın her tarafına ürettiğiniz malınızı satma olanakları sağlıyor. İnternet ve sosyal medya kanalıyla kolayca müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Göndermiş olduğunuz mesajınızı takip edebilir, müşterinize bilgi mesajı gönderebilirsiniz.

Müşterilerin çoğu nakit ödemeden kredi kartı ile ödeme dönemine geçti. Öyle ki yavaş yavaş e-cüzdan ve mobil ödeme insanlar arasında trend olan ödeme şekli olarak yerini almaya başladı. İşletmeci olarak dijital dönüşümle iş verimliliğini arttırmış oldunuz. Çağa ayak uydurarak diğer rakiplerinizi geride bırakmış oldunuz. Sizle ticaret yapan insanları memnun ettiniz.

Dijital imza ile zaman sarfiyatını önleyebilirsiniz. Online ödemelerinizi dijital imzanızla anında yapabilir böylelikle hem zamandan tasarruf etmiş olursunuz hem de ticaret yaptığınız kişiyi mağdur etmemiş olursunuz. Dijital imza sayesinde bankacılık işlemlerini istediğiniz her yerde imzanızla halledebilirsiniz.

Devlet dairelerinde beklemek yerine e-devlet ile zaman kaybına son verebiliyorsunuz. Bütün bunların yanında güvenlik konusuna gelince dokunmatik kimlik, yüz tanıma ve iris tanıma gibi çok güvenlikli sistemlerle bilgilerinizi güvenle kullanabiliyorsunuz.

KAYNAK: Kobilgi haber

 

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.