İnternet’ten alış veriş yapmak ne kadar güvenli

Amerika Birleşik Devletleri merkezli uluslararası yayınlanan günlük finans ve haber gazetesi The Wall Street Journal, internet kullanıcılarının güvende olmadığını aktardı.

Bir alış veriş sitesine girdiniz ve bir ürün baktınız. Alış verişten sonra başka sitelere girdiniz ve bakmış olduğunuz ürün ile ilgili başka sitelerdeki reklamları gördünüz. İşte bu durum insanların aklına şu soruyu getirmesine sebep oluyor;

İnternet ne kadar güvenli?

Kişisel verilere rahatlıkla erişebilen şirketler bunları pazarlama unsuru olarak kullanabiliyor. Uzmanlar aslında mahremiyet döneminin sona erdiği görüşünde birleşiyor.

Kişisel bilgiler paylaşılıyor

Günümüzde sosyal medya kullanıcıları kişisel verileri kullanmakta zorlanıyor. Konuyla ilgili görüşlerini belirten Doç. Dr. Levent Eraslan, “Dijital sürece girdiğimiz her veri ve özelliğimiz artık anonim bir şekilde sosyal ağlar tarafından paylaşılabiliyor. Her ne kadar gizlilik politikaları olsa da şirketler bu kurallara uymuyor.” şeklinde konuştu.

Kullanıcılar güvende olmadıklarının farkında

Sosyal medya kullanıcıları kişisel verilerinin güvende olmadığının farkında olduklarını, bilgilerin bir şekilde depolandığını, gerektiğinde kullanıldığını ve bunu bile bile de kullanmaya devam ettiklerini dile getiriyorlar.

Sorunun çözümü veri kullanmamakta

Kullanıcıların sorunun çözümü için özel bir önlem alanın oldukça az olduğu ifade ediliyor. Sorunun çözümü ise ya interneti ve özellikle sosyal medyayı hiç kullanmamak ya da sanal platformlarda kişisel bilgileri paylaşmaktan kaçınmak şeklinde açıklanıyor.
Ülkemizde 59 milyon kişinin aktif olarak internet kullandığı tespit edilmekle birlikte kullanıcılar kişisel verilerin paylaşıldığını bilseler de internet kullanmaya devam ediyor.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.