İnşaat Sektörü İçin Türklerin Radarında Karadağ Var!

karadağ inşaat fırsat haberleri

İnşaat sektörü için Türklerin radarında Karadağ var! Öyle ki Türklerin 2016 ve 2018’de Karadağ’da konut alım tutarlarına bakıldığında 50 kat artış görülüyor. Peki bu artışın sebebi ne?

Karadağ’da Kira Gelirleri Çok Yüksek

Türk yatırımcıların Karadağ’ı tercih etmesinin pek çok nedeni var. Bunlardan bir tanesi de  Karadağ’dan alınan evlerin kira getirisinin oldukça yüksek olması! Karadağ, Avrupa’nın henüz yeni keşfedilmeye başlanan bir cevheri olduğu için her sene, geçen seneye oranla kira gelirleri artmakta. Özellikle yaz aylarında Karadağ’ı ziyaret eden turistlere günlük, haftalık veya aylık olarak kiralanan evler, ev sahiplerine yüksek kazançlar sağlıyor. 

Turizm sektörünün Karadağ ekonomisine katkısı elbette yadsınamaz ama ekonomiye ciddi bir katkı sağlayan diğer bir etkenin AB üyeliği müzakerelerinin olumlu geçmesi olduğunu da söylemeliyiz. Karadağ, 2008 yılında AB üyeliği için başvuruda bulundu ve 2017’ye gelindiğinde AB üyeliği için gerekli 35 kriterden 30’unu tamamlamış durumdaydı. Bu nedenle Karadağ’ın önümüzdeki 1 – 2 yılın sonunda AB üyesi olması bekleniyor.

Devlet Yabancı Yatırımcılara Birçok İmkan Sunuyor

Karadağ devleti kendi vatandaşlarının yatırım yapmasını teşvik ettiği gibi yabancı yatırımcıları da teşvik etmek için birçok uygulama hayata geçirdi. Karadağ yönetimi, yabancı yatırımcılara yatırım konusunda rahatlık sağlamak için mülk alımında kendi vatandaşlarına uyguladığı politikaları uygulayarak, yabancı yatırımcı mülk alım işlemlerinde herhangi bir kısıtlamaya tabi tutmuyor. Mülk satın alacak yatırımcılar için vergilere de indirim uygulanıyor. Ayrıca, bir bina inşaatı tamamlandıktan sonra mülkiyet işlemleri kolaylıkla bireylere aktarılabiliyor.

Karadağ’da Ev Alarak Oturma İzni almak Çok Kolay

Karadağ’da yatırım yapmanız için bir diğer haklı sebep, oturma izni! Karadağ devleti, 2015’te çıkarılan yasa sonrasında yabancı yatırıcımların konut alımını teşvik etmek amacıyla oturma izniyle alakalı yenilikler getirdi. Buna göre, yabancı yatırımcının aldığı konutun fiyatına bakılmaksızın oturma izni verilmesi kararına varıldı. 

Hatırlatmakta fayda var; Karadağ, Türklere vize uygulamıyor. Vize konusunda dikkat edilmesi gereken nokta, ülkeyi ziyaret edecek Türk vatandaşları için ziyaret süresinin 90 günü aşmaması.

Yalnızca Türklerin Değil, Tüm Dünyanın Radarında

Karadağ’a Avrupa’nın çeşitli yerlerinden gerçekleştirilmeye başlanan yeni uçuş seferleri sayesinde ülkeyi farklı ülkelerden ziyaret eden kişilerin sayısı da arttı. Yeni uçuş seferleri turizme katkı sağladığı kadar ülkedeki yatırım teşviklerine de katkı sağladı. Öyleki yeni seferlerin gerçekleştirilmeye başlamasının ardından Karadağ’dan mülkiyet talebinde artış kaydedildi. 

Avrupa ülkelerinin yanı sıra, dünyanın dört bir yanındaki yatırımcılar da Karadağ’ı tercih ediyor. Bu ülkeler arasında Rusya, Kanada, İsviçre, Birleşik Arap Emirlikleri ve Amerika ön plana çıkıyor. Yatırımcıların her geçen gün daha fazla ilgi gösterdiği Karadağ’da 2019’dan bu yana 48 binden fazla şirket kuruldu.

 

Türk yatırımcıların Karadağ’ı tercih etme sebeplerini artık biliyorsunuz. Eğer Karadağ’da şirket kurmak hakkında da detaylı bilgi edinmek isterseniz ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.”Karadağ’da Ev Satın Alıp Kiraya Vermek Kazandırır Mı?” hakkında daha detaylı bilgi için ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.