ING Bank, yatırımda Türkler PC’yi tercih ediyor

EkonomiFinans

Bankanın dünyada 15 ülkeyi kapsayan araştırma sonucuna göre Türk vatandaşları yatırım konusunda millet olarak bilgisayara güven duyanlar sıralamasında 1. oldu.

ING Bank’ın 15 farklı ülkede yaptırdığı araştırmaya göre ülkemiz insanının % 65’i PC tarafından paralarına yön vermek için söylenen önerilerden hoşnut kalacağını beyan etti. Araştırma da Avrupa Birliği ülkelerinin güvenme oranı ise % 38’de kaldı.

Araştırma, teknolojiye açık olduğumuzu gösterdi

ING Bank’ın 15 ülkeyi içine alan Yeni Teknolojiler 2019 yılı araştırma sonuçlarına göre ülkemiz insanının teknolojiyi kullanmak için diğer ülke insanlarından daha istekli olduğunu gösterdi. Sorular arasında, “Bir bilgisayar programının benim adıma yatırım kararları vermesinden memnun olurum.” görüşüne AB ülke vatandaşlarının katılmayanların % 61, katılanların % 18 ve kararsızların oranının ise % 21 şeklinde olduğu açıklandı. Bu soruya ülkemiz insanının % 47’si katılmazken, % 30 katılıyorum cevabı vermiş kalan % 23 oranı ise kararsız olanların oranı olarak bildirildi. Hal böyle olunca ülkemiz insanı PC ve robotların şahısları adına karar vermesini olumlu düşündüğü sonucu ortaya çıkmış oldu.

Anadolu insanı tavsiye almayı seviyor

ING Bank’ın Ipsos firmasına yaptırdığı araştırmaya göre, birçok insanın PC programı aracılığıyla yatırım yapmaya ve tavsiye almaya hazır olmadığı sonucu çıkarken çoğunun ise PC programlarının verdiği tavsiyelere pozitif baktığı sonucu ortaya çıktı. Araştırmada 14 bin 824 katılımcıya “Bir bilgisayar programının harcama davranışlarımı analiz ederek, iyileştirmeler önermesinden mutlu olurum.” cümlesine katılıp katılmadıkları sorusu yöneltildi. Türkler % 65 katılıyorum oranıyla robot tavsiyesine hazır olan ülke olurken Avustralya % 43, ABD % 34 ve AB ise % 38 de kaldı.

Ana bankamıza ihanet ediyoruz

Ülkemiz insanının bankalara karşı sadakat konusunda yabancı ülkelerin vatandaşlarına oranla daha kötü olduğu sonucunu ortaya koydu. Ankette kişilere “Ana bankanız dışında başka bir finansal hizmet sağlayıcıdan hizmet alıyor musunuz?” sorusu yöneltilirken, Türkler % 68 ile ‘evet’ diyen 1. ülke oldu. AB ülkeleri % 45 ile 2. olurken ABD % 38’le 3. oldu.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Tags: , , , , , , , ,

You May Also Like

Patent nedir? Ne işe yarar?
2019 XCO Tasarım ve Yönetim Zirvesi başlıyor

İdeal Şirket Yolculuğu | Kobi Destek

ROIVA Akademi eğitmenlerinden Hande Demirel'in İdeal Şirket Yolculuğu Kitabı Tüm D&R'larda...

Duyurular