İhracatta yeni rekorlar için destekler artacak

Duyurularİhracat

Son 6 aydan bu yana ekonomide yaşanan olumsuz havayı düzeltmek adına başta cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve kabinedeki bütün bakanlar kendilerine düşen görevi layıkıyla yerine getirmeye çalışıyorlar.

Türkiye ekonomisi geçtiğimiz Ağustos ayındaki kur dalgalanması ve fırsatçıların yaptığı zamlarla yara alsa da kararlı adımların atılmasıyla sarsılsa da doğru hamleler ve kararlı duruşumuz sayesinde sıkıntılı süreç atılmaya başlandı. 2018 yılında ihracatta cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı.

Ekonomi yönetimi ihracatta yeni rekorlar için düğmeye basarak destekleri artırma kararı aldı. 2019 yılında ihracat destekleri kapsamında 31 milyar lira verileceği açıklandı. Yeni rekorlar için yapılacaklar bir kaç madde de şöyle sıralandı;

1- Pazar araştırması ve pazara giriş desteği

Stratejik sektörlere yerli üretimi teşvik etmek adına yeni pazarlara açılabilmek için yapılacak olan destek 200 bin dolara kadar analiz ve danışmanlık desteği verileceği açıklandı.

2- Yurt dışı birim, marka tescil ve tanıtım desteği

Yeni dönemde ekonomi yönetiminin hedefleri arasında global markalar üreten KOBİ, esnaf ve şirketlere 3 farklı dalda destek verileceği açıklandı. Bu destekler ise bir alanda değil tarımdan finansa her alanda ayrı ayrı yeni markalar çıkaranlara destek veriliyor. 75 ile 120 bin dolar birim kira desteği, 150 ile 250 bin dolar tanıtım desteği ve 50 bin dolar marka tescili desteği olarak ifade ediliyor.

3- Sektörel ticaret ve alım heyeti desteği

Bu destekler sektörlere göre değişmekle birlikte sektörel ticaret heyeti desteği 100 bin dolar, alım heyeti desteği ise 75 bin dolar olarak ifade ediliyor.

4- Türkiye ticaret merkezleri desteği

Özellikle ticaret merkezlerine 1.5 milyon dolar kira desteği ile 500 bin dolar istihdam desteği verileceği ifade ediliyor.

5- Yurt dışı fuarlar ve e-ticaret siteleri

Bu bağlamda 2 bin dolar e-ticaret sitelerine üyelik desteği ile yurt dışı fuarlara katılım desteği şeklinde sıralanıyor.

Yapılan açıklamada ihracatta yeni rekorlar gelmesi için hükümet olarak ihracatçı firma, işletme ve KOBİ’lere destek verileceği vurgusuna dikkat çekildi.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Tags: , , , , ,

You May Also Like

Silivri hükümlüleri, poşete alternatif file torba üretiyor
Halkbank’ta kredi kartı yapılandırmasına destek olacak

İdeal Şirket Yolculuğu | Kobi Destek

ROIVA Akademi eğitmenlerinden Hande Demirel'in İdeal Şirket Yolculuğu Kitabı Tüm D&R'larda...

Duyurular