İhracatçı firmalar İş Bankası’ndan döviz kredisi alacak

Türkiye İş Bankası, ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla ihracatçı firmalara Döviz Kredisi Kampanyası başlattığını ilan etti.

Türkiye İş Bankası Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, İş Bankası İhracat döviz kredisiyle firma başı 500 bin dolar veya 500 bin euro üst limitli, 24 aya kadar vade ile kullandırılacak olan krediye herhangi bir sınırlama getirilmediği aktarıldı.

İhracatçı KOBİ’lere destek oluyoruz

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek, “2018 yılında yüzde 2.9 olduğunu tahmin ettiğimiz ekonomik büyümeye net ihracat kaleminin 3,9’luk ciddi oranda katkı sağladığını hesaplıyoruz. Böyle zor zamanlarda ihracatın ekonomik büyüme açısından önemli bir unsur olduğu çok iyi anlaşılıyor.”

“Büyümenin yavaşlayıp, kurların yüksek seyretmesinin olumsuz etkilerinin yanında dış ticarete rekabet avantajı getirdiği bu dönemde Türkiye ihracatını güçlendirmek, ihracat pazarlarını çeşitlendirmek adına fırsat yaratıyor. Ülkemizde orta ve uzun vadede güçlü bir büyümenin sağlanabilmesi için ihracat çok kritik bir konumda ve Türkiye, büyürse ihracattan büyüyecek” dedi.

İhracatçı Kart, ihracat yapan KOBİ’lere avantaj sağlıyor

İhracatçının yanındayız

Şahismail Şimşek, “İhracatçı müşterilerimizin çoğu üretimden ihracat yapan firmalardan oluşuyor. Türkiye’nin bankası olarak, ‘İhracat Döviz Kredisi’ ile ihracatçılara gerekli desteği verdiklerini vurguladı. Bu kampanya kapsamında toplam kullandırıma herhangi şekilde üst sınır getirmedik. Bankamızın kaynak durumu sınırsız değil, ama gelecek taleplere karşı önlem aldık.” dedi.

İhracat Döviz Kredisi ile ilgili faiz oranlarını, en iyi müşterilere verilen faiz oranlarından kar marjı çıkarılarak hesaplandığını söyleyen Şimşek, faizin dolar için yüzde 0.49 ve Euro için yüzde 0.39 olacağını açıkladı.

İhracatçı KOBİ’leri desteklemek için hazırlanan kredinin yanında, Türkiye ihracatının yüzde 60’lık kısmını gerçekleştiren ihracatçı KOBİ’ler için de İhracatçı Kartın geliştirildiğini belirten Şimşek, İhracatçı Kart ile müşterinin, İş Bankası üzerinden geçen bedel tutarı üzerinden puan kazandıracağını söyledi.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.