İhracat antrepoları sayesinde kayıt dışı bitecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ihracatta İstanbul’un kalbi olarak bilinen Laleli esnafını ziyaret ederek esnafın sıkıntılarını dinledi.

Bakan Albayrak, esnaflarla işyerlerinde sohbet ederken yaptıkları ticaretle ilgili bilgi aldı ve ihracat yaparken yaşadığı sorunları dinledi. Laleli esnafına yaptıkları ihracatla ilgili müjde veren Albayrak, “yeni bir sistem getirdik, esnafımız bu sistemin avantajlarından yararlanacak. Vergi, KDV iadesi, ihracat ve finansman desteklerini resmi şekilde sisteme sokuyoruz.” dedi.

Sistemle kayıt dışı sorunu kalkacak

Bakan Albayrak’ın Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle ile Laleli esnafını ziyaret etti. Ziyareti esnasında açıkladığı İhracat antrepoları sistemiyle ağır ve mal değeri yüksek olmayan ihracatçılar yapmış oldukları ihracatı kargo firmaları aracılığıyla yapmayıp kendileri faturalandıracak.

Laleli’deki mikro ihracatçılara yapmış olduğu ziyaretlerin çoğunda Berat Albayrak’ın üzerinde durduğu devlet olarak bizim üzerimize düşenleri tamamlıyoruz. Albayrak, “her şeyin vergilendirilmesi, vergi iadesi, faturalandırılması, antrepoların düzenlenmesi şekliyle hepsini Allah’ın izniyle hallediyoruz.” dedi.

Yönetmelik düzenlemesiyle sorun kalkacak

Bakan Albayrak’ın müjde verdiği ihracat antrepoları sistemi Gümrük Yönetmeliği’nde yapılan tebliğ düzenlemesiyle hayata geçecek. Sistem ile Laleli, Zeytinburnu, Merter, Bayrampaşa ve Osmanbey gibi yerlerde ihracat yapan esnaflar, yaptıkları ihracatı artık kargo şirketleri aracılığıyla yapmayıp mikro ihracatçılar aracılığıyla kayıt yapabilecekler. İhracat antrepo sistemi ile mikro ihracatçılar yapmış oldukları ihracatları kendileri yaptıkları için resmi ihracatçı olarak görünecek. Böylece Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin sayısında artış olacak.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.