İBB’den akıllı geri dönüşüm uygulaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ak Parti seçim manifestosunda değindiği ve özellikle eşi Emine Erdoğan’ın ülkemizin her evinde uygulaması gerektiğine inandığı “SIFIR ATIK” projesi halkımızdan destek görüyor.

“Sıfır Atık Projesi” ni FİRST LADY başlatmıştı

Emine Erdoğan Hanım efendinin çağrısına bir destekte İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nden geldi. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi “Akıllı Geri Dönüşüm” uygulamasıyla vatandaşların evindeki plastik, metal, karton atıkları belirli noktalardaki konteynerlere attıklarında İstanbul Kartlarına para olarak geri dönüyor.

Konuyla alakalı Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “geri dönüşüm ile ilgili pet şişe getirenlere kontör yükleyeceğiz, otobüs ile alakalı bilet uygulamasında destek olacağız belki nakitte verebiliriz. Pet şişeler, cam şişeler, karton kutular gibi ürünlerin kullanımını azaltmak ve bunları geri dönüşümde kullanmak için depozito uygulamasına geçeceğiz” diye söyledi.

Akıllı geri dönüşüm kutuları ile İstanbul Kart’a yükleme yapılabiliyor

İstanbul’un 23 noktasına konuldu

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından İstanbul’un 23 farklı noktasına konulan “Akıllı Geri Dönüşüm Konteyner” ları bakiye yüklemesi yapıyor. Plastik ve metal atık getirenlerin İstanbul kartlarına ebatlarına göre para yükleniyor. Şimdilerde 25 olan konteyner sayısını zamanla İstanbul’un her noktasına ulaştırılmak isteniyor. 23 noktadaki geri dönüşüm konteynerlarına halkımız çok ilgi gösterdi.

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin kısa bir zamanda “Akıllı Geri Dönüşüm” uygulamasından elde ettiği atık sayısı 517 bin 586 adet oldu. 517 bin 586 atığın geri dönüşümüyle çevreye 28 ton karbon salınımı önlendi. 8 bin litre akaryakıt tüketiminden tasarruf edildi. 90 megavat saat elektrik sarfiyatının önüne geçildi.

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi, Akıllı Konteyner’ları İstanbul geneline yayarak ve bir yıl içerisinde 2 milyon adet atık toplamayı amaç ediniyor. Bu sebeple insanların fazla olduğu noktalar ile büyük bir bölümü okullara konularak ilköğretim çağındaki çocuklara çevre bilinci kazandırmak hedefleniyor.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.