İBB serasındaki ürünler doğrudan halka satılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gıda sektöründeki artışı durdurmak için belediyelerin sebze ve meyve satışlarını doğrudan halka yapacağını duyurmuştu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ilk adımı atarak sebze ve meyve satışlarında öncü oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belediyelerin aracı kurumları devreden çıkarıp halka doğrudan satış yapabileceğini Ak Parti grup toplantısında, “Pazardaki bu fiyatlara ayar çekme kararı aldık. Gerekirse bu adımları atacağız. Vatandaşımıza sağlıklı ucuz ürün vermeye çalışacağız. Belediyelerde ekmek uygulamasına benzer çalışmayı sebze-meyvede de yapabiliriz” ifade etmişti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yükselen gıda fiyatlarını aşağı çekmek için ilk adım atıldı. Belediyenin Yıldız Teknik Üniversitesi Davut Paşa Yerleşkesinde bulunan 2 dönümlük serasında topraksız tarım uygulamasıyla üretim yapılıyor. Bu serada kıvırcık maruldan domatese, salatalıktan yeşil bibere birçok sebze ve meyve yetiştiriliyor. Serada yetiştirilen ürünler şehrin belirlenen çeşitli noktalarında doğrudan halka satılıyor.

Hedef, 40 ton üretim yapmak

İBB serasında topraksız tarımla daha fazla verim alınıyor. Geleneksel yöntemlerle 1 dönümlük serada 1 yılda 40 – 60 bin kıvırcık marul üretilirken topraksız serada yaklaşık 400 bin adet kıvırcık marul üretilebiliyor. Sera çalışanları yılda 40 ton ürün elde etmeyi hedefliyor.

Sebze ve Meyve halka nasıl ulaşacak?

Sebze ve meyveler üreticiden Tarım Kredi Kooperatifi tarafından satın alınacak. Alınan ürünler tüketiciye belediyeler aracılığıyla satılacak. Bu maksatla büyük şehirlerde tanzim satış merkezleri kurulacak. İstanbul genelinde 50, Ankara da ise 30 satış noktası oluşturulacak.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.