Huzur Hakkı Nedir, Kimlere Ödenir?

Huzur Hakkı Nedir, Kimlere Ödenir?

Huzur Hakkı nedir, kimlere ödenir ya da nasıl hesaplanır, öğrenmek istiyorsanız, sizin için kaleme aldığımız yazımıza göz atarak bilgi sahibi olabilirsiniz. İşte tüm detaylar:

Huzur Hakkı Nedir?

Huzur Hakkını ilk olarak sözcük anlamıyla açıklamamız gerekirse, belli bir konuyu görüşmek için toplanan bir kurulun üyelerine ödenen para olarak nitelendirebiliriz. Daha kapsamlı bir açıklama yaparsak da firma ortakları, firma müdürleri ve yönetim kurulu üyelerinin yerine getirmesi gereken kanunen belli sorumlulukları ve yükümlüleri vardır. İşte Huzur Hakkı da bu sorumlulukların getirebileceği riskleri azaltmak için ödenen maddi karşılıktır diyebiliriz.

Huzur Hakkı Kimlere Ödenir?

Bu hakkın ödemesi anonim şirketlerde bulunan yönetim kurulu üyelerine, limited şirketlerde ise müdür konumunda bulunan ortaklara ve müdür konumunda bulunmayan ortaklara verilebilir.

Bu hataları yapmazsanız siz de yemek kartı ile 9.000 tl ye kadar kazanç sağlayabilirsiniz.

sanal-pos-nedir?

Yemek kartı kullanılarak 9.000tl ye kadar kazanç sağlayabileceğini biliyor  muydunuz ?  Daha detaylı bilgi için linke tıkla…


Buraya tıkla

Huzur Hakkı Nasıl Hesaplanır?

Huzur Hakkı nedir ve kimlere ödenir öğrendik. Şimdi bu hakkın nasıl hesaplandığı konusunu açıklayalım. Öncelikle yöneticilerin ya da ortakların alacağı bu hak, şirket sözleşmesinde yer almalıdır. Şirket sözleşmesinde yer almasa bile karar defterinde mutlaka karara alınması gerekmektedir. Huzur Hakkı hesaplaması yapılırken, gelir vergisi ve damla vergisi kesintileri yapılır.

Aşağıdaki hesaplama aracında ilgili alanları doldurarak hesaplamayı siz de yapabilirsiniz:

Asgari Geçim İndirimi (AGİ)

Huzur Hakkında AGİ tutarı, hesaplanan gelir vergisi tutarından hesaptan düşülmek suretiyle uygulanır. Ancak hesaptan düşülecek kısmın, tevkif edilen yani kesilen tutarın vergiden fazla olması durumunda iadesi yapılmaz. Birden fazla şirketten ücret alınması durumunda ise, yalnızca aralarında en yüksek ücretin alındığı şirket için AGİ uygulanabilir.

Eğer en yüksek ücretin hangi şirketten alınacağı belli olmazsa, ücreti alacak kişi indirimden yaralanacağı işvereni kendisi seçer.

AGİ, dar mükellef olan gerçek kişilerde uygulanamamaktadır.

Huzur Hakkının Avantajları

Yukarıda Huzur hakkının ödenmesi için şirket sözleşmesinde yer almasının gerekliliğinden ya da karar defterinde karara bağlanmış olmasının yeterli olacağından bahsetmiştik. Peki, Huzur Hakkı avantajları nelerdir? İşte detaylar:

  • Sermaye şirketlerinde şirketten para çekme durumu söz konusu olduğunda kurumlar vergisine ek olarak %15 stopaj ödenmesi gerekir. Oysa şirketten alınan ücret Huzur Hakkı olarak alınırsa, gelir vergisi dilimlerinde vergilendirme yapılır ve şirket defterine gider kalemi olarak kaydedilebilir.
  • Şirketten alınan ücretin gider kalemi olarak kaydedilmesi beraberinde vergi avantajlarını da getirmektedir. Bu şekilde kayıt edilen ücret, ödenecek yıllık veya geçici kurumlar vergisi tutarlarından ve şirket karından da düşecektir.

Huzur Hakkı Ödemelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Huzur Hakkında dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunur. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bu ödemeler için noter tasdiki gerekmese bile ilerde oluşabilecek itirazları göz önünde bulundurarak tescil durumunu göz önünde bulundurabilirsiniz.
  • Bu ödemeler şirket mali yapısına uygun olacak şekilde düzenlenmelidir.
  • Kurumlar Vergisi Kanunu’nca örtülü kazançlarda ceza uygulaması olabilir. Bu nedenle şirketten alınacak bu paranın makul olan kısmı Huzur Hakkı olarak, kalanıysa kar payı şeklinde gösterilerek yapılmalıdır.

Ödenecek olan Huzur Hakkı tutarı emsallerine uygun olarak makul bir tutar şeklinde belirlenmelidir.

 

Bu hataları yapmazsanız siz de yemek kartı ile 9.000 tl ye kadar kazanç sağlayabilirsiniz.

Yemek kartı kullanılarak 9.000tl ye kadar kazanç sağlayabileceğini biliyor  muydunuz ?  Daha detaylı bilgi için linke tıkla…


Daha Fazla Bilgi Al

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.