Hasta olmamasına rağmen işinden oldu

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, işçi ve işvereni ilgilendiren önemli bir karara imza attı. İstanbul da yaşanan olayda yüksek mahkeme yükleme işçisi olarak çalışan kişiyi haksız bularak işçi ve işverenler için emsal bir karar aldı.

Hasta olmadığı halde sürekli rapor alan bir çalışan işten atıldı. İşe geri dönmek için mahkemeye başvuran işçiye bu sefer de işveren itiraz etti. Anlaşmazlığın çözülmesi için Yargıtay’a başvuru yapıldı. Yüksek mahkeme verdiği emsal kararda işçinin sık sık rapor aldığını buda iş akışının bozulmasına neden olacağını belirterek işverenin bu duruma katlanmasının zor olduğunu belirtti.

İstanbul da yükleme işçisi olarak çalışan bir kişi sık sık rapor alıp işe gelmeyince işine son verildi. Genç işçi, iş mahkemesine başvurarak işe geri iadesini mahkemeden talep etti. Buna karşılık davalı işveren, işçinin hasta olmadığı halde sürekli rapor alarak işi aksattığını öne sürdü. İş Mahkemesi işvereni, bölge Adliye Mahkemesi ise işçiyi haklı buldu. İki taraf anlaşamayınca dava Yargıtaya taşındı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi işvereni haklı buldu. Yüksek mahkeme verdiği emsal kararda, ‘işçinin hasta olmadığı halde sürekli rapor getirmesi ve kasten devamsızlıkta bulunması işten çıkışının verilmesi için geçerli sebep oluşturmaktadır’ dedi.

Verilen bu kararla işçi ve işveren arasındaki rapor ile ilgili anlaşmazlık durumu çözülmüş oldu.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

E-ticaret Altyapısına Sahip Bir Websiteniz Var Mı?

KOBİlere Özel Ücretsiz Dijital Pazarlama Analizi

Kobiler yapay zekaya hazır mı?
Hibe / Teşvik / Kredi
#KOBİSOR

Kobi testini çözmek için hemen tıklayın.

Yönlendirme.

Metin gelebilir.