Hasta olmamasına rağmen işinden oldu

DuyurularSağlık

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, işçi ve işvereni ilgilendiren önemli bir karara imza attı. İstanbul da yaşanan olayda yüksek mahkeme yükleme işçisi olarak çalışan kişiyi haksız bularak işçi ve işverenler için emsal bir karar aldı.

Hasta olmadığı halde sürekli rapor alan bir çalışan işten atıldı. İşe geri dönmek için mahkemeye başvuran işçiye bu sefer de işveren itiraz etti. Anlaşmazlığın çözülmesi için Yargıtay’a başvuru yapıldı. Yüksek mahkeme verdiği emsal kararda işçinin sık sık rapor aldığını buda iş akışının bozulmasına neden olacağını belirterek işverenin bu duruma katlanmasının zor olduğunu belirtti.

İstanbul da yükleme işçisi olarak çalışan bir kişi sık sık rapor alıp işe gelmeyince işine son verildi. Genç işçi, iş mahkemesine başvurarak işe geri iadesini mahkemeden talep etti. Buna karşılık davalı işveren, işçinin hasta olmadığı halde sürekli rapor alarak işi aksattığını öne sürdü. İş Mahkemesi işvereni, bölge Adliye Mahkemesi ise işçiyi haklı buldu. İki taraf anlaşamayınca dava Yargıtaya taşındı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi işvereni haklı buldu. Yüksek mahkeme verdiği emsal kararda, ‘işçinin hasta olmadığı halde sürekli rapor getirmesi ve kasten devamsızlıkta bulunması işten çıkışının verilmesi için geçerli sebep oluşturmaktadır’ dedi.

Verilen bu kararla işçi ve işveren arasındaki rapor ile ilgili anlaşmazlık durumu çözülmüş oldu.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Tags: , , , , ,

You May Also Like

Marangoz bayanlar Uzungöl turizmine katkı sağlıyor
2023’te içecek ambalajlarının tamamı depozitolu olacak

İdeal Şirket Yolculuğu | Kobi Destek

ROIVA Akademi eğitmenlerinden Hande Demirel'in İdeal Şirket Yolculuğu Kitabı Tüm D&R'larda...

Duyurular